Sözcü Plus Giriş

Tercihler ne zaman bitecek? Tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? (ÖSYM)

Üniversite tercihlerinin tamamlanmasına kısa bir süre kaldı. Tercih işlemlerini tamamlayan öğrenciler şimdi bekleyişe geçti ve tercihlerin sonuçlarının yayınlanmasını bekliyor. Tercih işlemlerini son günlere bırakan öğrenciler en son ne zaman tercih yapabilecek? İşte üniversite hayatlarına başlamak için son viraja giren adayların merak ettikleri sorular ve cevapları...

null
Güncellenme: 10:25, 23/07/2017
Tercihler ne zaman bitecek? Tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? (ÖSYM)

Üniversiteye başlayacak olan adaylar son viraja girdi. Puanlar belli oldu, okulların yüzdelik dilimleri, sıralamaları, puanları yayınlandı ve tercih işlemleri başladı. Geçtiğimiz 18 Temmuz gününde başlayan üniversite tercihleri 26 Temmuz gecesi saat 23:59’a kadar sürecek. En doğru kararı vermeye çalışan öğrenciler tercihlerinde nelere dikkat etmeli? Tercihler meslek seçimini nasıl etkiliyor? Üniversite tercihlerini teslim eden öğrenciler tercih sonuçlarına ne zaman kavuşacak? İşte yüksek öğrenim hayatlarına başlayacak olan öğrenciler için önem taşıyan sorular.

TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Tercih işlemlerini tamamlayan öğrencilerin merakla bekledikleri üniversite tercih sonuçlarının 15 gün içinde açıklanması bekleniyor. Üniversite kayıtları ise 11 Ağustos tarihinde başlayacak.

TERCİH YAPARKEN BU DETAYA DİKKAT

Üniversite tercihlerini yapan öğrencilerin bazı detaylara dikkat etmesi gerekiyor. Tercih işlemlerini bitirdikten sonra ekranda yer alması gereken “2017-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM'ye bildirilmiştir” ifadesi büyük önem taşıyor. Bu ifadeyi ekranda görmediğiniz takdirde işlemleri yeniden yapmanız gerekiyor.

tercih-ayrinti

TERCİHLER NASIL YAPILMALI?

YGS-LYS sürecinin sonuna ve en kritik noktasına geldik. Sınavlar bitene kadar öğrenciler için tek doğru vardı o da ‘ders çalışmak'. Tercih döneminde ise tek bir doğrudan bahsedemeyiz herkes için farklı doğrular var. “Şu bölüm, bu üniversite en iyisidir” gibi kesin yargılar yok. O yüzden bu dönem yol haritası olmayan adaylar için daha stresli geçebiliyor. Peki adaylar en doğru tercih listesini yapmak için nelere dikkate etmeli? Hangi hatalara düşmemeli? Bunlardan bahsedelim.
Öncelikle adaylar ilgi ve yeteneklerine göre yerleşmek istedikleri bölümleri seçmeli ve bir havuz oluşturmalı. Öğrencinin hiç ilgisinin olmadığı bir bölümü çevresinin etkisi ile tercih listesinde bulundurması doğru olmayacaktır. Bölüm ve üniversiteler listeye eklenirken adayların dikkat etmesi gereken husus o tercih gelirse mutlu olur muyum? Sorusu olmalı. Kimse gitmek istemediği yeri tercih listesinde bulundurmamalı. Tercih listesinde 1.ve 24. tercihin de gelme ihtimali düşünülerek eklemeler yapılmalı.

SIRALAMAYA DİKKAT

Adaylar kendi sıralamalarının üstünde olan ama en çok gitmek istedikleri programları ilk tercihlere yazabilirler. Ortalara doğru sıralamalarına yakın, sıralamalarının biraz altında biraz üstünde olan programları ve sonlara doğru kendilerini garantiye alacakları sıralamalarının daha altlarındaki bölümleri listelerine ekleyebilirler. Aday eğer sıralaması daha geride bir programı sıralaması daha ileride bir programdan çok istiyor ise istediği bölümü öne yazmasında bir sakınca yoktur. Bunu örneklendirecek olursak aday geçen sene 40 bin sıralama ile kapatan bir bölümü 35 bin sıralama ile kapatan bir bölümden daha çok istiyorsa 40 binlik bölümü öne yazmalıdır. Ölü tercih diye adlandırılan bu durum yanlış anlaşılmalara neden olmaktadır. Bu şekilde yapılan tercihin bir zararı yoktur hatta sıralamaların değişmesi ile öne yazılan bölüm daha yüksek bir puana arkaya yazılan bölüm ise daha düşük bir puana kapatabilir.40binlik bölüm 37 bine 35 binlik bölüm 39 bine gelebilir. Listeyi oluştururken adayın göz önünde bulundurması gereken ana kriter en çok istediği yerden en az istediği yere doğru sıralamış olmasıdır.
Vakıf üniversitelerinin ücretli veya kısmi burslu programlarını tercih edecek adaylar ise ilk tercihlerini oluştururken tercih edecekleri üniversitelerinin tercih bursları hakkında bilgi almalılar. Vakıf üniversitelerinin bir çoğu adayların onları ilk tercihlerinde bulundurması durumunda ciddi burs olanakları sağlamakta. Kılavuzda bulunmayan bu bursları üniversitelerin internet sitelerinden öğrenmek mümkün.

İlginizi ÇekebilirÜniversite tercihleri için bu detaylara dikkat! İşte devlet ve özel üniversite puanları (ÖSYM KILAVUZU)Üniversite tercihleri için bu detaylara dikkat! İşte devlet ve özel üniversite puanları (ÖSYM KILAVUZU)İlginizi ÇekebilirLYS tercih robotu nasıl kullanılır? 2017 LYS tercihleri ne zaman bitiyor?LYS tercih robotu nasıl kullanılır? 2017 LYS tercihleri ne zaman bitiyor?