Tokat ve Manisa’da orman yangını

Tokat'ın Almus ilçesine bağlı Durudere köyünde ve Manisa'nın Selendi ilçesinde orman yangını çıktı.

Tokat ve Manisa’da orman yangını

Öğle saatlerinde Almus ilçesine bağlı Durudere köyü girişinde anız yangını olarak başlayan yangın kısa sürede büyüyerek köyün üst kısmında pelit ağaçlarından oluşan ormanlık alana sıçradı. İhbar üzerine olay yerine sevk edilen Almus, Niksar, Erbaa ve Tokat Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri çıkan yangına müdahale etti. Yangın alanın sarp ve dağlık olmasından dolayı ekiplere müdahale etmekte zorluk çekti. 6 saattir devam eden yangında 10 hektarlık alan zarar gördü.

resimid_3920359

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Köy sakinlerinden 77 yaşındaki Fatma Şahin ise yangın çıktığında kendisinin bahçesinde olduğunu söyleyerek “Baktım yangın başlamış yukarı doğru yanıyor. Bana yanacaksın çekil dediler. Bende bıraktım geri geldim. Benim çok zararım var. Büyük cevizim vardı bir tane kalmadı” dedi. Köylülerin de katıldığı yangın söndürme çalışmaları devam ediyor.

MANİSA’DA ORMAN YANGINI

Manisa’nın Selendi ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangında yaklaşık 80 dönümlük kızılçam ormanı kül oldu.

Yangın, ilçeye bağlı Çamyayla Mahallesi Kalburca mevkiinde saat 13.00 sıralarında çıktı. Rüzgarında etkisiyle büyüyen yangına; 1 söndürme uçağı, 2 helikopter, 5 arazöz, ve 70 kişilik yangın söndürme ekibi müdahale etti. Mahalle halkının da yardım ettiği yangın yaklaşık 2 saat sonra kontrol altına alındı. Soğutma çalışmalarının sürdüğü bölgede yaklaşık 80 dönümlük kızılçam ormanının yangından etkilendiği belirtildi.

ORMANLAR BİZİM CAN DAMARIMIZ

Yangının cam kırığından çıkmış olabileceği ifade edilirken, yangın bölgesine gelen Selendi Kaymakam Vekili Osman Güven, yetkililerden bilgiler aldı. Güven, “Maalesef ilçemiz Çamyayla Mahallesi Kalburca mevkiinde bir yangın çıktı. Yangın şiddetli rüzgarın da etkisiyle yayılmış ve yaklaşık 80 dönüm alan yangında zarar görmüştür. Sevindirici olan şudur ki böyle büyük bir yangını can kaybı yaşamadan atlatmamış olmamız. Ormanlar bizim can damarımız. Onlara çok daha iyi bakmalıyız. Ayrıca yangına ilk andan itibaren hızlı müdahalede bulunan tüm personelimize de teşekkür ediyorum” dedi. DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...