Reklamsız Sözcü

Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklama geldi! Yazlık Saray için şimdiye kadar 12 milyon 125 bin TL harcanmış

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Meclis Camii’nin yıkılacağı yönündeki tartışmalara son noktayı koydu. Kahraman Türkiye’de tek minaresiz caminin Meclis’te olduğunu belirterek, “Cami hadisesini kaşımaya hiç lüzum yok. Cami yıkılmaz, niye yıkılsın? Biz cami yıkmayız, cami yaparız” dedi.

Kamil ELİBOL
android-time 20:21
Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklama geldi! Yazlık Saray için şimdiye kadar 12 milyon 125 bin TL harcanmış
TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Meclis Camii’nin yıkılacağı yönündeki tartışmalara son noktayı koydu. Kahraman Türkiye’de tek minaresiz caminin Meclis’te olduğunu belirterek, “Cami hadisesini kaşımaya hiç lüzum yok. Cami yıkılmaz, niye yıkılsın? Biz cami yıkmayız, cami yaparız” dedi.

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda TBMM, Cumhurbaşkanlığı, Sayıştay ve MİT Müsteşarlığı'nın 2017 bütçe görüşmesinde 15 Temmuz darbesindeki karanlık kalan noktalar, Meclis Camii'nin yıkılıp-yıkılmayacağı, inşa edilecek yeni hizmet binası, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, alınan uçaklar ile Marmaris'te yapılan Devlet Konuk Evi projesinin maliyeti gündeme geldi.

CAMİLER MİLLETİN TAPUSU

İsmail Kahraman, CHP ve HDP'li vekillerin, “Meclis camisini yıkacak mısınız?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Camiyi herkes soruyor, giden de gitmeyende soruyor. Endişe etmeye mahal yok. Camiler milletin tapusudur. Rahmetli Turgut Bey'in bir hatırasıdır. Yıkılma, yok etme diye bir hadise yoktur. Danıştay tarihi eser değil diye bir karar verdi. Buna göre projelendirilecek.

BETON YIĞINIYDI

Yıkılan eski A ve B Blok bir beton yığınıydı. İnceleme yapan teknik heyet bu bina yıkılmalıdır dedi. Oraya 3.60 metre yüksekliğinde güzel bir bina yapılacak, çok güzel milletvekili odaları olacak.

HDP'Lİ VEKİLLERİN DURUMU

HDP'li milletvekillerinin tutuklanması adliyelik bir konu. Ben adliyeye karışmam, yargıya müdahale etmem, ettirmem. 3-5 milyon liraya makam aracı almadık. Başbakanlığın tahsis ettiği bir aracı kullanıyorum.

KÜLLİYE DOĞRU BİR İFADE

Meclis Külliyesi ifadesi çok doğru bir ifade. Bu kelimenin kökü bize aittir. Yerleşke diye uydurma bir kelimeye ihtiyaç yok. Külliye kulağı tırmamalıdır. Kavasların yeni kıyafetinde bir rahatlama oldu. Biz kurşun asker değiliz. Uygun değilse uygun hale getiririz.

HER ZAMAN KARŞILARIM

Cumhurbaşkanı'nı grup toplantısına gelişte karşıladım, tekrar karşılarım. Her zaman da karşılarım. Cumhurbaşkanı Meclis'e gelecek ben onu karşılarım. Meclis başkanlığına adaylığım konusuna gelince bu süreç 12'sinde başlıyor. 12'sinde sizin merakınızı gidereceğim”

36 BAŞ DANIŞMAN VAR

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, külliyede 36 başdanışman olduğunu, danışman düzeyinde ise çok sayıda kişinin görev yaptığını açıkladı. Başdanışmanlarının çoğunun hukukçu, ekonomi ve kamu yönetimi alanlarında uzmanlıklarının olduğunu belirten Kasırga, bunların 6400 ek göstergeye tabi devlet memuru ücreti aldıklarını ifade etti.

HARCIRAH ALMIYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile Külliye personelinin yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerde harcırah almadığını kaydeden Kasırga, “Polisler hariç olabilir onu bilmiyorum” dedi. Kasırga, Cumhurbaşkanlığı bütçesinin her yıl katlanarak artması konusundaki eleştirilere ise, “Asla, zinhar savurganlık ifadesi değil” dedi.

1 MİLYAR 370 MİLYON LİRA

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin inşaat ve tefrişat maliyetinin 1 milyar 370 milyon lira olduğunu belirten Kasırga şöyle dedi:

“İnşaat giderleri Başbakanlık bütçesinden karşılandı. Bu rakama tefrişat da dahil. Tablo gibi eksik malzemeleri aldık. Tanesi bin 500 lira denilen 70-80 TL'ye bardaklar aldık. Fahiş fiyat olduğu öne sürülen masaları ucuza aldık.

UÇAK ALMADIK

Uçaklarla ilgili bizde ödenek yok, biz ilgilenmiyoruz. Uçaklar devletin havuzunda muhafaza ediliyor. Her şeyi Başbakanlık koordine ediyor. 2 uçak Cumhurbaşkanlığı envanterine aktarıldı. Bunların bakım, onarım ve yakıt gideri Başbakanlıkça karşılanıyor. Biz külliye olarak ne uçak satın alıp, uçak ta kiralamadık.

DEVLET KONUK EVİ

Marmaris'te rahmetli Özal'dan kalan Devlet Konukevi'ni yeniden inşa ediyoruz. Orada eski ve yetersiz konuk evi vardı. Altyapı, çevre, duvar, peyzaj, sondaj, etüt, güvenlik kulübeleri vb. giderler için şuana kadar 12 milyon 125 bin TL harcandı. İnşaatı TOKİ yapacak. İhale yapılacak inşaat maliyeti o zaman belli olacak.

ÖRTÜLÜ ÖDENEK

Örtülü ödenek devletin ali menfaatleri, gizli ve güvenlik hizmetleri için harcanıyor. Genel Sekreterlik olarak biz müdahil değiliz. Örtülü ödeneği doğrudan doğruya sayın Cumhurbaşkanı belirliyor.

ERDOĞAN'IN SEYAHATLERİ

Sayın Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olduktan sonra 6 kez ABD'ye, 17 kez Avrupa ülkelerine resmi ziyarette bulundu.

MİT MÜSTEŞAR YARDIMCISI

MİT Müsteşar Yardımcısı Hacı Ali Özel, başta CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu olmak üzere muhalefet milletvekillerinin 15 Temmuz'un karanlık noktalarına ilişkin sorularına sözlü yanıt vermedi. Özel, “Sorulara yazılı yanıt vereceğiz” demekle yetindi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 20:5231.10.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more