Sözcü Plus Giriş

Türkiye’deki 3 milyon mültecinin yarısından fazlası çocuk!

Türk ve yabancı çocuk doktorları, mülteci çocukların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini Antalya’daki çalıştayda masaya yatırdı.

Saygı ÖZTÜRK
18:15 -
Türkiye’deki 3 milyon mültecinin yarısından fazlası çocuk!

Türkiye Milli Pediatri Derneği TMPD), dünyadaki ve Türkiye'deki mülteci çocukların güncel sorunlarını Antalya'da gerçekleştirdiği 61. Milli Pediatri Kongresi'deki uluslararası bir çalıştay ile ele aldı. Türkiye'deki 3 milyon mültecinin yarısından fazlasının çocuk olduğuna dikkat çeken TMPD Genel Koordinatörü Kerem Hasanoğlu şunları söyledi:

SAVAŞ 6 MİLYON ÇOCUĞU ETKİLEDİ

“Tüm dünyada 65 milyon mülteci var. Bunların yarısı, yani 30-35 milyonun çocuk olduğu tahmin ediliyor. Mart 2011'den bu yana ise sadece Suriye'de 11 milyon kişi evlerinden oldu. Savaştan toplam 6 milyon çocuk etkilendi. Türkiye'de 200 binin üstünde kişi geçici barınma merkezlerinde.Toplam 3.milyonun üzerinde kişi var. Bunların da 1.5 milyondan fazlası çocuk.

TOPLUMU DA İLGİLENDİRİYOR

Dünyanın farklı ülkelerinden gelen ve mülteci çocuklar üzerine çalışmalar yürüten uzmanların ortak fikri ise; mülteci çocukların yaşadığı psiko-sosyal bozukluklar olduğu. Travma sonrası stres bozuklukları gelişme çağındaki çocuklarda uzun vadeli derin izler bırakıyor. Bu durumun ortadan kaldırılması ise en az uzmanlar kadar toplumun genelini de ilgilendiriyor.”

TÜRKİYE DÜNYAYA ÖRNEK OLDU

Uluslararası Pediatri Cemiyeti (IPA) gelecek başkanı ve IPAF başkanı Prof. Dr. Eroll Alden ise şu ifadeleri kullandı: “Türkiye mülteciler konusunda tüm dünyaya örnek olacak çalışmalar ortaya koydu. En çok mültecinin yer aldığı ülke Türkiye. Savaş nedeniyle evlerinden, ailelerinden olan insanların sağlık, barınma, beslenme gibi zaruri ihtiyaçları karşılanıyor. Ancak, en az zaruri ihtiyaçları kadar önemli bir ihtiyaçları da var ki bu da psikolojik destek. Özellikle savaş sonrası ve aile bireylerinin kaybı sonrası yaşadıkları stres bozuklukları tedavi edilmezse uzun vadede büyük sorunlar yaratacak düzeyde. Toplumdan dışlanmamaları, bulundukları toplumla kaynaşmaları ve yaralarının iyileşmesi için sevgiyle kucaklanmaları gerekiyor.

ÜNLÜ PROJE AMERİKA YOLUNDA

Türkiye Milli Pediatri Derneği Genel Koordinatörü Sayın Kerem Hasanoğlu'nun başlattığı ve Türkiye'nin önde gelen saygın ve ünlü isimlerinin destek verdiği “Her Şey Sevgi ile Başlar” projesi farkındalığın artması açısından son derece önemli. Biz, Amerika'da benzer bir proje ile konunun hassasiyetini vurgulamaya çalışacağız. Dünyanın diğer ülkelerinde de hayata geçirilmesi gereken mükemmel bir proje. Asıl amacımız diğer ülke hükümetlerinin de mülteciler konusunda Türk hükümetini örnek almasını ve Türk hükümetinin faaliyetlerine paralel faaliyetler gerçekleştirmesini sağlamak.”

 

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more