Ülkücüler Makarios’u önce boyadı sonra kırdı!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından İstanbul Beylikdüzü’nde açılan parkta Makarios heykelinin de yer almasına tepki gösteren İstanbul Ülkü Ocağı üyeleri heykele boya atarak protesto etti. Protesto gösterisinin ardından ise heykelin yüzünün kırıldığı anlaşıldı.

Ülkücüler Makarios’u önce boyadı sonra kırdı!

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda Beylikdüzü'ne gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte Yaşam Vadisi'nin ilk etabının açılışını yapmıştı. Parkta yapılan Rauf Denktaş heykelinin yan tarafındaki Başpiskopos Makaryos'un heykelinin yapılmasına ülkücüler tepki gösterdi. İstanbul Ülkü Ocaklarına mensup ülkücüler, Beylikdüzü Yaşam Vadisi parkına gelerek, burada heykelin yapılmasını protesto etti.

makariosKonuyla ilgili açıklama yapan İstanbul Ülkü Ocakları İl Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, heykelin Kıbrıs Türklerine, orada Kanlı Noel'i yaşamamış insanlara yapılmış büyük bir hakaret olduğunu söyleyerek, “Bunun sanatla bir ilgisi yok. Sanat adı altında Türk düşmanlığı vardır. Sanat bu işin kılıfıdır. Makarios gibi elinde onlarca Türk'ün kanı bulunan bir adamın heykelini yapmak tek kelimeyle gaflettir. Bilinçli yapılmışsa da ihanettir. Hele hele sayın Kılıçdaroğlu'nun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda burayı açmış olması ise vahimdir. Bunun bir izahı yoktur. Bu heykel buradan kalkmalı” dedi.

makarios-orta

Yıldırım'ın bu açıklamasının ardından gruptakiler, Makaryos'un heykeline Kıbrıs'taki kanlı Rum katliamlarını simgelemesi için kırmızı boya attı. Grup ayrıca, İngiliz Valisi’nin heykelini de katliamları görmemezlikten gelmesi dolayısıyla siyaha boyadı. Boyanan kısımların ise daha sonra kırıldığı görüldü. Grup atılan sloganların ardından sessizce dağıldı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...