Sözcü Plus Giriş

Üniversite öğrencileri ‘Oyuna devam’ dedi!

Farklı üniversitelerden 40 genç bir araya geldi. “Oyuna devam” sloganıyla yaz tatillerini köy okullarını yenilemeye adadı. Köylülerin de destek verdiği gençlerin yardımlaşması Köy Enstitüleri’ni hatırlattı...

Hande ZEYREK
03:03 -
Üniversite öğrencileri ‘Oyuna devam’ dedi!

İnsana umut aşılayan yardımlaşma örneği 3 yıl önce İstanbul'da başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinin öncülüğünde, köy olarak bilinen ve şehre uzak bölgelerde bakıma ihtiyacı olan ilkokulların yenilenmesi için bir grup öğrenci kolları sıvadı. Önce Milli Eğitim İl Müdürlüğü'nden izin alınarak okul belirlendi. 3 yıl önce ilk olarak Eyüp İlçesi'ndeki Pirinççi Köyü'nde bir ilkokul, ikinci yıl Sarıyer'deki ilkokul imece usulü öğrencilerin çalışmasıyla yenilendi. Bu yıl ise Sultangazi İlçesi'nde Cebeci Köyü İlkokulu yenileme kapsamına alındı.

HERKES GÖNÜLLÜ OLDU

Gönüllü olarak bir araya gelen ve hiçbir isim ya da kuruma bağlı olmayan öğrencilerin tek sloganı ise “Oyuna devam” oldu. Tatillerini köy okullarının fiziki şartlarını iyileştirmeye adayan gençlerin arasında, mimarlık, denizcilik, hukuk, siyasal bilimler, hemşirelik gibi bölümlerde okuyan 40'ı aşkın öğrenci yer aldı. ‘Oyuna Devam' grubuna geçen yıl dahil olan Yeni Yüzyıl Üniversitesi İç Mimarlık Öğretim Üyesi Burak Kaan Yücesoy, bu yıl yenilenen okul için gerekli izinlerin Yeni Yüzyıl Üniversitesi tarafından alındığını belirterek gençlerin emeğiyle Köy Enstitüsü ruhunun yeniden canlandığını anlattı.

OKULUN ŞARTLARI İYİLEŞTİ Esnafın yardımıyla tek katlı 2 binadan oluşan okulun dış cephe mantolaması yapıldı. Fiziki koşulları iyileştirildi.

OKULUN ŞARTLARI İYİLEŞTİ
Esnafın yardımıyla tek katlı 2 binadan oluşan okulun dış cephe mantolaması yapıldı. Fiziki koşulları iyileştirildi.

ATÖLYE KURUYORLAR

Yücesoy şöyle dedi: “Gençler, sınavları bile varken gelip hafta sonu bu okullarda çalıştı. Her şey imece usulü. Gençler, hırdavatçılara projemizi anlatıp destek aldı… Sosyal medyadan bizi gören bir esnaf bütün boyaları bağışladı mesela. Büyük bir dayanışma örneği bu. Köylünün de katıldığı el birliğiyle yapılan bu çalışma Türkiye'de bir tek Köy Enstitüleri'nde vardı.” Gençler, yaz tatillerinde okul yenilemenin yanısıra, eğitim yılı içinde düzenledikleri seramik, zeybek ve cam atölyeleriyle de öğrencilerin gelişimine katkı sunduklarını aktardı.

KÜTÜPHANE DE YAPACAKLAR Gençler, küçük bir lojmanı da bulunan okulun bir kısmını ise kütüphane ve etüt merkezi olarak yenileyecek.

KÜTÜPHANE DE YAPACAKLAR
Gençler, küçük bir lojmanı da bulunan okulun bir kısmını ise kütüphane ve etüt merkezi olarak yenileyecek.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more