Üniversite tercih kılavuzu: Üniversite taban puanları (ÖSYM-2017)

Geçtiğimiz günlerde açıklanan LYS sonuçlarının ardından öğrencileri üniversite tercihleri telaşı sardı. Üniversite tercihlerini yapacak olan öğrenciler hangi okulları sıralayacağını düşünüyor. LYS ve YGS puanlarıyla alan bölümler değişmekte. Hangi bölümler YGS'yle öğrenci alıyor? LYS'yle öğrenci alan bölümlerin taban puanları neler? ÖSYM tercih kılavuzu hakkında detaylar...

Üniversite tercih kılavuzu: Üniversite taban puanları (ÖSYM-2017)

Üniversiteye başlayacak olanlar için son viraj tercih işlemleri olacak. Kendine en uygun üniversiteyi seçmek isteyen üniversite adayları taban puanları merak ediyor. Farklı puan türlerinde öğrenci kabul eden programlar tercih kılavuzunda yer alıyor. YGS puanı ile öğrenci alan bölümleri ve LYS puanı ile öğrenci alan bölümleri aşağıdaki linklerde yer alan kılavuzlarda bulabilirsiniz.

YGS PUANI İLE ÖĞRENCİ ALAN BÖLÜMLER VE PUANLARI

LYS PUANI İLE ÖĞRENCİ ALAN BÖLÜMLER VE PUANLARI

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

LYS tercihleri 18 Temmuz tarihinde başlayacak ve 26 Temmuz tarihinde sona erecek. LYS tercihleri başlayana kadar birçok öğrenci tercih listesini belirlemeyi planlıyor. LYS tercihlerinde puandan ziyade sıralamaya dikkat edilmesi gerekiyor. Üniversitelerin en gözde bölümlerinin en düşük sıralamalarını aşağıdaki sıralamada bulabilirsiniz. İşte hukuk, mimarlık, mühendislik, tıp, öretmenlik programlarına başvurabilmek için gereken en düşük sıralamalar
Hukuk programlarına yerleştirme işlemlerinde,
En düşük 150 bininci (150.000)
Mühendislik programlarına yerleştirme işlemlerinde (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri hariç, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği programı dâhil)
En düşük 240 bininci (240.000)
Mimarlık programlarına yerleştirme işlemlerinde,
En düşük 200 bininci (200.000)
Tıp programlarına yerleştirme işlemlerinde,
En düşük 40 bininci (40.000)
Öğretmenlik programlarına yerleştirme işlemlerinde
(Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil)
En düşük 240 bininci (240.000)

LYS'DE İKİ SORU İPTAL EDİLDİ

ÖSYM’nin internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:
“LYS-1 Matematik Testinin Temel Soru Kitapçığındaki 75. ve 76. soruların Ortaöğretim İleri Düzey Matematik (9, 10, 11 ve 12. Sınıflar) öğretim programının ID.12.7.1.2 numaralı ‘Uzayda iki doğru; iki düzlem; bir düzlem ve bir doğrunun birbirlerine göre durumlarını belirler ve uygulamalar yapar' kazanımı kapsamında olduğu ancak Ortaöğretim İleri Düzey Matematik 12. Sınıf Ders Kitabında Uzayda Doğru ve Düzlem ünitesinin bu kazanımları tümüyle kapsamadığı tespit edildiğinden bu iki sorunun değerlendirme dışı bırakılmasına karar verilmiştir”