Sözcü Plus Giriş

Cemil Candaş cinayeti soruşturmasında ünlü işadamları tutuklandı

İstanbul’da geçtiğimiz yıl öldürülen Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Candaş’ın öldürülmesinde azmettirici oldukları iddiasıyla gözaltına alınan K. İnşaatın sahibi Rıza K., Selahattin K. ve saldırıya yardımcı olduğu iddia edilen Mehmet T. tutuklandı. Olayın cinayeti işleyen Şenol Ş. ve güvenlik kamera kayıtlarından aydınlatıldığı belirtildi.

Habip ATAM
18:02 -
Cemil Candaş cinayeti soruşturmasında ünlü işadamları tutuklandı

Şişli'deki imar rantının karşısında duran İmar ve Şehircilik'ten sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Candaş 18 Temmuz 2016 yılında öldürüldü.

Cinayeti işleyen saldırgan Şenol Ş. olayın hemen ardından gözaltına alındı. Şüpheli İstanbul Emniyeti'ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

can

Cinayet Büro Amirliği olayla ilgili yürütülen soruşturmada K. İnşaatın da aralarında bulunduğu 16 şüpheliyi gözaltına aldı. Saldırgan ve 4 şüpheli tutuklandı. Saldırıyı azmettirdiği iddia edilen Selahattin K. ile silahı Şenol Ş.'ye verdiği öne sürülen Rıza K. serbest kaldı.

can2

MAHKEMEDE ANLATTI

Saldırgan Şenol Ş., mahkemede verdiği ifadede Cemil Candaş'ı dövmek için Rıza K. ile 80 bin liraya anlaştığını iddia etti. Şenol Ş., silahı da belediye binasında Rıza K.'dan aldığını öne sürdü. İşadamı Rıza K. ile tuvalette görüşerek silahı aldığını belirten Şenol Ş.'nin ifadesi üzerine yeni bir soruşturma başlatıldı.

can3

İKİNCİ TABANCA

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü iddialarla ilgili çalışma başlattı. Saldırı günü belediyedeki güvenlik kameraları tekrar tekrar incelendi. Görüntülerdeki detaylar için özel yakınlaştırma teknikleri kullanıldı. Kamera kayıtlarında göre,, Rıza K.'nin saldırı saat günü 14.48'de belediye binasına girdi.

can5

Daha sonra X-Ray'dan geçeceği sırada güvenlik görevlileri ile konuşan Rıza K., silahını güvenlik görevlisine teslim etti. Rıza K., yeniden X- Ray'dan geçmedi. Polis Rıza K.'nın belinde farklı bir kabarıklık belirledi. Yapılan incelemeler Rıza K.'nın belinde ikinci bir tabanca olduğunu koydu.

can6

PEŞ PEŞE TUVALETE GİRDİLER

Görüntülerde Rıza K. ve saldırgan Şenol Ş.'nin peş peşe tuvalete girdiği de belirlendi. Görüntülere göre, 14.57'de Rıza K. ve saldırgan peş peşe tuvalete giriyor. Sadece 26 saniye tuvalette bir arada kalan ikili daha sonra ayrı ayrı çıkıyor. Polis Rıza K.'nın bu sürede saldırıda kullanılan tabancayı Şenol Ş.'ye verdiğini değerlendiriyor.

can8

BAŞIYLA İŞARET ETTİ

Polisin tespitine göre, saat 15.21'de K. inşaatın çalışanı Mehmet T., saldırgana başıyla Cemil Candaş'ı işaret ediyor. Aynı dakikalarda Candaş'ın can verdiği saldırı gerçekleşiyor. Saldırı anında yaşanan panik anları da kameralara yansıyor. Görüntülerde bir güvenlik görevlisinin saldırganla boğuştuğu, kaçmaya başlayan, Şenol Ş.'yi kovaladığı da görülüyor. Ardından şüpheli alt kata indiğinde polis ekiplerince yakalanıyor.

İFADE İLE ÖRTÜŞTÜ

Bu görüntülerin Şenol Ş.'nin ifadeleri ile örtüşmesi sonucunda, Organize Polisi Rıza Keten, Mehmet T. ve saldırının diğer azmettiricisi olduğu öne sürülen Selahattin K.'yi gözaltına aldı. Şüpheliler Emniyet'teki sorgulamada suçlamaları kabul etmedi. Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen 3 şüpheli de yeni ortaya çıkan deliler ışığında tutuklandı.

Son güncelleme: android-time 22:35 15.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more