Sözcü Plus Giriş

Uyanış filminin yönetmeni Ali Avcı Samanyolu’ndan sigortalıymış!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başına silah dayanması ve ailesinin öldürülmesi sahnelerinin canlandırıldığı "Uyanış" filminin yönetmeni Ali Avcı’nın terör örgütü yöneticiliği suçundan 22,5 yıla kadar hapsi istendi.

Can ÖZÇELİK
16:05 -
Uyanış filminin yönetmeni Ali Avcı Samanyolu’ndan sigortalıymış!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başına silah dayanmış şekilde gösterilen “Uyanış” filminin tutuklu yönetmeni Ali Avcı hakkında 22,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İlk olarak Erdoğan'ın hayatının anlatıldığı “Reis” filmi ile gündeme gelen Avcı, tepki çeken “Uyanış” filminin fragman görüntülerinin yayımlanmasından sonra 13 Temmuz'da gözaltına alınmıştı.

Gözaltı sırasında Avcı'nın evinde Yıldız Teknik Üniversitesi'ndeki FETÖ soruşturması kapsamında hakkında arama kararı bulunan Doç. Dr. Fetullah Karabiber'i sakladığı ortaya çıkmıştı. Karabiber de gözaltına alınmıştı. Soruşturmanın tamamlanmasının ardından yönetmen Ali Avcı hakkında iddianamede hazırlandı. İddianamede Avcı hakkında “Silahlı terör örgütü yönetmek” suçundan 22,5 yıla kadar hapis cezası istendi. Ali Avcı ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hayatını anlatan “Reis” filminin de yapımcılığını üstlenmişti.

FETÖ KANALINDAN SİGORTALI

İddianamede Ali Avcı'nın kapatılan Samanyolu Yayıncılık Hizmetleri’nde SGK kaydının bulunduğu belirtildi.

İddianamede Avcı ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “Fragmanda filmin yönetmenliğini şüpheli Ali Avcı’nin üstlendiğinin belirtilmesi üzerine şüpheliyle ilgili yapılan araştırmada Evrensel Yapım Senaryo Medya Danışmanlığı Dış Tic Ltd. Şti. ünvanlı firmanın sahibi olduğu ve terör örgütünün kapatılan yayın organı Samanyolu Yayıncılık Hizmetleri’nde SGK kaydının bulunduğu, ayrıca terör örgütünün kuruluşlarından ‘Kimse Yok mu?' isimli derneğin Malatya Şubesi’nde kaydının olduğu tespit edilmiştir.”

“ŞİRKETİNİN İSMİNİ GÜLEN KOYDU”

İddianamede ayrıca tanık ifadelerine de yer verildi. Bir tanığın ifadesine göre Avcı'nın kurduğu şirketin adının Fetullah Gülen tarafından konulduğu belirtildi. Tanık ifadesinde Ali Avcı ile yaptığı bir sohbetten bahsederek, Avcı'nın kendisine zaman zaman Amerika'ya giderek Fetullah Gülen ile görüştüğünü söylediğini anlattı. Tanık, Avcı'nın bu görüşmede kendisine Evrensel Medya isimli şirketin isminin de Fetullah Gülen tarafından konulduğunu söylediğini aktardı.

Son güncelleme: 18:36 29.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more