Milli Piyango konusunda uzmanlardan uyarı! İkramiye beklerken…

Milli Piyango'nun yılbaşı özel çekilişi için şansını denemek isteyen vatandaşlar biletlerini aldı ve çekiliş günü gelecek güzel haberleri umutla bekliyor. Bilet fiyatları ne kadar, çeyrek bilet, yarım bilet ne kadar oldu? soruları merak ediliyor, ancak uzmanlar Milli Piyango'ya çok büyük beklenti yüklenmemesi konusunda uyarıyor...

Milli Piyango konusunda uzmanlardan uyarı! İkramiye beklerken…

Milli Piyango’nun yılbaşı çekilişi yaklaşıyor, biletlerini alanlar büyük umutlarla 31 Aralık gecesini bekliyor, bilet almayı son dakikaya bırakanlar ise piyasada özellikle çeyrek biletlere büyük ilgi gösteriyor. Son haberlere göre uzmanlar Milli Piyango’ya büyük beklenti yüklenmemesi konusunda uyarıyor. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hatice Özyıldız Güz, 61 milyon liralık Milli Piyango yılbaşı ikramiyesi için bilet alan kişilerin çok büyük beklenti içine girmeleri halinde, bilete ikramiye isabet etmeyince aynı büyüklükte bir hayal kırıklığı yaşayacaklarını söyledi.

“İŞSİZLİK ARTTI VATANDAŞ MİLLİ PİYANGO’YA YÖNELDİ”

Milli Piyango’nun 61 milyon liralık yılbaşı ikramiyesinin bilet alan herkesin hayallerini süslediğini kaydeden Prof.Dr. Hatice Özyıldız Güz, vatandaşların çok büyük bir beklenti içine girmemeleri gerektiğini dile getirdi. Bilet alan kişinin büyük hayaller kurup umuda kapılmasının aksi bir durumda onları olumsuz yönde etkileyeceğini belirten Prof.Dr. Güz, şöyle konuştu: “Günümüzde ekonomik sorunlar ve işsizliğin artması ile birlikte herkes bu tür oyunlara yönelmeye başladı. Bu da insanların eskiye nazaran umutlarının daha fazla artmasına, bu tür şeylere daha fazla sarılmalarına, beklentileri gerçekleşmediğinde ise sorunların daha büyümesine yol açtı. Yaşanan hayal kırıklığı depresif belirtiler gösterebilir. Çünkü kişinin ekonomik sıkıntıları var, borcu var ve yılbaşı ikramiyesini tek umudu gibi düşünüyor. Çıkarsa hayatını kurtarır diye düşünüyor. Başka çaresi yok. Çaresi olmayan insan da daha fazla beklentiye gidiyor. Eğer çok fazla bu hayale kendimizi kaptırırsak, ikramiyenin çıkma ihtimalinin küçük bir olasılık olduğu yerine ‘Evet ikramiye bana çıkacak ve hayatımda her şeyi değiştireceğim’ gibi hayallere kişi kendini çok kaptırırsa, bütün sorunların bitmesini ona bağladığında, çıkmadığında da çok büyük bir hüsranla karşılaşır. Beklenti ne kadar çok olursa sonrasında hayal kırıklığı da aynı büyüklükte olur.”

milli-piyango-haberleri

Prof.Dr. Hatice Özyıldız Güz, bu durumun da beraberinde bazı psikolojik sorunları getirebileceğini vurgulayarak, “Kişi kendisini daha çaresiz, umutsuz, keyifsiz hissedebilir. Yaşamın bir anlamı olmadığı, elinde başka bir şans kalmadığı gibi düşüncelerle depresif belirtiler gösterebilir. Bu nedenle çok büyük bir beklenti içine girmemek gerekir” dedi.

MİLLİ PİYANGO’DA ÇEYREK, YARIM, TAM BİLET FİYATLARI NE KADAR?

Öte yandan, kentte bilet satışlarında artış yaşandığı, vatandaşların en çok çeyrek bileti tercih ettiği öğrenildi. 5 yıldır Milli Piyango bileti satan Orhan Şahin, “Yılbaşına kısa bir süre kala bilet satışları da artmaya başladı. En çok çeyrek bilet satışı yapılıyor. Geçen yıllara göre bilet satışları bu yıl daha fazla. 61 milyon TL büyük ikramiye; herkesin büyük hayalleri var. Herkes büyük ikramiyeyi kazanmanın ümidinde. Çeyrek bilet 15 TL, yarım bilet 30, tam bilet 60 TL’den satılıyor” diye konuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...