Sözcü Plus Giriş

YAŞ takvimi belirlendi… Şuranın ana gündemi FETÖ

TSK'nın komuta kademesini belirleyecek olan Yüksek Askeri Şura için takvim netleşti. YAŞ Çarşamba günü Başbakan Yıldırım başkanlığında toplanacak. Toplantıda askeri personelin terfi ve emeklilikleri kararlaştırılacak.

null
Güncellenme: 10:40, 31/07/2017
YAŞ takvimi belirlendi… Şuranın ana gündemi FETÖ

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) 2 Ağustos Çarşamba günü Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplanacak ve toplantı bir gün sürecek. Toplantı, bu ay içerisinde yapılan kabine revizyonu sonrası ilk YAŞ olacak.

İLK SİVİL AĞIRLIKLI YAŞ

Mayıs ayında yayınlanan yeni yönetmelik sonrası sivil oranının askerlerden daha fazla hale geldiği YAŞ’ta, Yıldırım’ın yanı sıra, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, başbakan yardımcıları, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül,
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve kuvvet komutanları da yer alacak.

EMEKLİLİK VE TERFİLER GÖRÜŞÜLECEK

YAŞ toplantısında general ve amiraller ile albayların terfi ve emeklilik durumları görüşülecek. Terfilerin ardından generallerin yeni görev yerleri de belirlenecek. Şura kararları Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanacak. Bu yılki YAŞ, geçtiğimiz yıl 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi sonrası ikinci toplantı olacak. Geçtiğimiz yılki YAŞ toplantısında, darbe girişimi sonrası genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanlarının görevlerine devam etmesine karar verilmişti.

FETÖ İLE MÜCADELE ANA GÜNDEM MADDESİ

Geçen yıl 15 Temmuz’dan bugüne kadar, ‘FETÖ’ ile ilişkili olduğu gerekçesiyle, 169 general, 7,098 albay ve alt rütbedekilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda askeri personel tutuklanmış,
152 asker hakkında da yakalama kararı çıkarılmıştı. Çarşamba günkü toplantıda askeri stratejik konsept ve TSK’nın harbe hazırlık durumunun yanı sıra yine ‘FETÖ’ ile mücadele de ele alınacak. Son YAŞ toplantısında, TSK’da 434 albayın görev süresi uzatılırken, 586 albay emekliliğe sevk edilmişti.