Yeni kabinede ilk devir-teslim tamam

Kabindeki revizyonun açıklanmasının ardından yaklaşık iki saat sonra ilk devir-teslim töreni gerçekleştirildi. Adalet Bakanı Bozdağ, görevi Abdülhamit Gül'e devretti. Bozdağ'a TBMM'de milletvekilleri "Türkiye'de 'adalet' var mı?" sorusunu yöneltti.

Yeni kabinede ilk devir-teslim tamam

Başbakan Yardımcısı olan Bekir Bozdağ, Adalet Bakanlığı görevini Abdülhamit Gül’e devretti.

Bozdağ, “FETÖ terör örgütünün bütün planlarını bozan şeylerin başında o zamanki HSYK seçimleridir. Eğer o seçimlerde FETÖ başarılı olmuş olsaydı Türkiye başka zorluklarla karşı karşıya kalmış olacaktı” diye konuştu.  Abdülhamit Gül ise, ” Hakim, savcısından katibe kadar bütün yargı mensupları bu  darbeye karşı dik durmuştur. Nasıl sokaklarda meydanlarda milletimiz bayrak, vatan, devlet için nasıl dik durduysa Türk yargısı da o gece kahramanlığını göstermiştir” diye konuştu,

Devir-teslim töreninde konuşan Bekir Bozdağ, “FETÖ’nün yargı ve ordu içerisindeki teröristlerin işbirliğiyle meşru iktidarına karşı darbe kılıcını kullanarak yapmış olduğu darbe teşebbüsünün ardından göreve gelmiştik. Bugün herkes bir şeyler söylüyor. Ama o gün mücadele etmek ayrı bir şeydi. O süreçte Adalet Bakanlığı, HSK ve hükümet olarak gerçekte büyük bir mücadele verdik. Yargıda Birlik olarak HSYK seçimlerinde FETÖ’nün yargıdan ayıklanması ve yargının bağımsız ve tarafsız eller tarafından idare edilmesi hususunda önemli adımlar attık. FETÖ terör örgütünün bütün planlarını bozan şeylerin başında o zamanki HSYK seçimleridir. Eğer o seçimlerde FETÖ başarılı olmuş olsaydı Türkiye başka zorluklarla karşı karşıya kalmış olacaktı” dedi.

“FETÖ’NÜN HAKİMİYETİNE SON VEREN KANUNLAR ÇIKARILDI”

Bekir Bozdağ, “Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanunu’nda yapacağımız değişikliklerle o zamanki kurulun içinde revizyonların olması ve 1. Daire’de değişiklik yapılan adımlar atıldı. Burada FETÖ’nün hakimiyetine son veren kanunlar çıkarıldı. Gerçekten önemli değişiklikler yapıldı. Ceza Mahkemesi Kanunu’nda önemli değişiklikler yapıldı. Bu örgütle mücadelede önemli adımlar atıldı. Yargıtay ve Danıştay’da terör örgütünün etkinliğini ortadan kaldırmak maksadıyla önce üyelerin sayısı arttırıldı. Daha sonra örgütün belirleyeciliğini fark ettik ve üyelerin görevlerinde atanma kuralını getirdik. FETÖ’ye irtibatlı ve iltisaklı olanları yeniden üye seçmeyerek önlemiş olduk. 15 Temmuz Türk demokrasisi bakımından bir milattır. Yargı bakımından da bir milattır. Bugüne kadar darbe sözünü duyar duymaz esas duruşa geçen Türk yargısı gitti yerine darbeyle hukuk kılıcı ile mücadele eden Türk yargısı geldi. Darbe girişiminin henüz sonuçlarının belli olmadığı aşamada Türk yargısı harekete geçmiştir. Bu devletin Ankara’da duruma vaziyet ettiğini, işe hakim olduğunu gösteren gerçekten büyük kahramanlıklardır. Ben görev yaptığım süreci içerisinde bütün birimlerin hepsinde görev yapan bütün arkadaşlarıma bu vesile ile teşekkür ediyorum. HSYK’da beraber görev yaptığım Başkanvekili, Başkan, Genel Sekreter ve yardımcılarına teşekkür ediyorum. Adalet Akademisi’ndeki arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahmekemesi Başkanımız, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcımız ve yargıyla ilgili birimlerin tamamıyla ilişki içerisinde olduk. Bütün çalışma arkadaşlarımdan haklarını helal etmelerini hasseten rica ediyorum. Allah hepsinden razı olsun diyorum” diye konuştu.

“GÖZÜM ARKADA KALMADAN GİDİYORUM”

Bekir Bozdağ, sözlerini şöyle tamamladı; “Türkiye’nin zor bir döneminde ilk defa darbeye, darbecilere, hukuksuzluklara meydan okuyan hakim, savcı, kurul üyelerimiz, Adalet Bakanlığı’nan personeli ile görev yaptığım için Rabbime şükrediyorum.  Bugün nöbet değişikliği yapıyoruz. Bu bir bayrak değişimidir. Görevimi benden daha iyi yapacağına inandığım kardeşim, değerli hukukçu kardeşim Abdülhamit Bey’e devretmekten büyük bir onur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Ben inanıyorum ki Abdülhamit Bey bu görevi benden daha iyi yapacak, büyük başarılara imza atacaktır. Gözüm arkada kalmadan gidiyorum. Yerime gelen arkadaşımın benden daha iyi yapacağına inanarak buradan bu duygularla ayrılacağım. Ben kardeşi olarak her zaman onunla beraber olacağım, elimden gelen ne olursa onun başarısı için koşacağımı ifade ediyorum. Tekrar sayın Başbakanıma, sayın Cumhurbaşkanıma bugüne kadar bize emanet ettikleri görevden dolayı şükranlarımı arzediyorum. Allah Bakanımıza yardımcı olsun diyorum.”

YENİ BAKAN ABDÜLHAMİT GÜL’ÜN İLK SÖZLER

Bekir Bozdağ’dan görevi alan  Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise, “Bu görevi tevdi eden Cumhurbaşkanıma, Başbakanıma teşekkür ediyorum. Gerçekten Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ Türkiye demokrasisi ve hukuk bakımından çok önemli görevlere imza atmıştır. Hakim, savcısından katibe kadar bütün yargı mensupları bu  darbeye karşı dik durmuştur. Nasıl sokaklarda meydanlarda milletimiz bayrak, vatan, devlet için nasıl dik durduysa Türk yargısı da o gece kahramanlığını göstermiştir. Bundan dolayı Türk yargı camiasına teşekkür etmek boynumuzun borcudur. FETÖ ihanet çetesinin ülkemizin işgaline girişmiş olduğu  darbeye karşı Türk yargısı ve milletimiz el birliğiyle püskürtmüştür. Türk yargısı hakkaniyet ve adalet çerçevesinde bu yargıları yapmaktadır.” dedi.

“CUMHURBAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Abdülhamit Gül”16 Nisan halk oylamasında Türk Milleti Cumhurbaşkanı Hükümet sistemine geçmiştir. Şimdi bu sisteme geçiş aşamasındayız. Bu konuda bakanımızın liderliğinde çalışmalar yapıldı. Ben bu görevi tevdi eden Cumhurbaşkanımız, milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımıza çok teşekkür ediyorum.  Bakanımız ve Başbakan Yardımcımızın tecrübelerinden istifade edeceğiz. AK Parti adalet ve kalkınma üzerinden reformlarını yapan bir iktidardır. Biz kendimizle yarışan bir hükümet ve siyasi yolculuk hareketeyiz. Reformlarımızı daha da arttıracağız” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE ADALET VAR MI” SORUSU

Kabine değişikliği ile Başbakan Yardımcısı olan eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM’de Milletvekillerinin “Türkiye’de ‘adalet’ var mı?” sorusuna verdiği yanıtta şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’de ‘adalet’ var mı?  diye başlayan bir dizi soru sordunuz. Elbette Türkiye’de ‘adalet’ var. Ama adalet görevini yerine getirmek üzere görev yapanlara karşı bir adaletsizlik, haksızlık var. Elinizi vicdanınıza koyun 15 milyon adli işlem var. 15 milyon içerisinde Parlamento’da milletvekillerinin ya da dışarıda medyanın başak çevrelerin tartıştığı karar, dava, ceza sayısı baktığınızda gerçekten çok az sayıda. İkincisi yargı tabi bu son dönemde bu işleri yaparken de bir sürü travmalar da geçirdi. Meslekten ihraçlar var. Tüm bu şartlar altında gerçekten hakim ve savcılarımız görevlerini büyük bir özveri ile yapıyorlar ve milletimizin kendilerinden beklediği adaletin zamanında doğru tecellisi için çalışıyorlar.”

CANİKLİ DE GÖREVİNİ BOZDAĞ’A DEVRETTİ

Yeni kabinede Milli Savunma Bakanlığı görevine getirilen Nurettin Canikli, Başbakan Yardımcılığı görevini Bekir Bozdağ'a devretti.

Devir teslim töreninde konuşan Canikli, “Dinamik, aktif yapıyı sürdürebilmek için bu tarz düzenlemeler, değişiklikler zaman zaman yapılır. Onu bu çerçevede değerlendirmek gerekiyor. Ben bu vesileyle bize bu görevleri tevdi eden Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Başbakanımıza şükranlarımızı arz ediyoruz. Hakikaten bu onurlu görevleri tevdi ederek, millete hizmet etme imkanı sundular. Bu açıdan bizim için şahsımız olarak son derece önemli hadiselerdir. Şimdi yeni bir görev değişikliği söz konusu. Öncelikle bunun da hepimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Son 1 yılda Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı çok ciddi tehditler söz konusu olduğunu kaydeden Canikli, “Bunların başında ülkenin birlik, bütünlük ve egemenliğini hedef alan ve Fetullahçı Terör Örgütü'nün piyon olarak kullanıldığı küresel ölçekli bir saldırı bunların başında geliyor. Bu mücadele o tarihten beri çok etkili bir şekilde devletimiz tarafından yürütüldü. Bu çalışmalar henüz sonuçlanmadı. Çok kanlı bir terör örgütü aynı zamanda kendisini çok iyi gizlemesini bilen bir örgüt. Özellikle örgütün kripto mensuplarının ortaya çıkarılması için bu çalışmanın kararlılıkla sürdürülmesi gerekiyor. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın talimatı ile hükümetimizde kesin bir kararlılık söz konusudur. En ufak bir bugüne kadar tereddüt hasıl olmamıştır. Bundan sonra da bu mücadele kararlılıkla sürdürülecektir” şeklinde konuştu.

“EKONOMİ ÜZERİNDE BİR TAKIM OPERASYONLAR YAPILMAYA ÇALIŞILDI”

Canikli, Türkiye'ye yönelik terör saldırılarının yanı sıra ekonomiye yönelik saldırıların da olduğuna dikkat çekerek, “Aynı şekilde benzer bir saldırı ve sabotaj Türkiye ekonomisinin karşı karşıya kaldığı bir tabloydu. Orada da ekonomi üzerinden bir takım operasyonlar yapılmaya çalışıldı. Bütün sıkıntılı ve zor şartlara rağmen ekonomide de hükümetimizin çok rasyonel ve yerinde kararları ile bu saldırılar ortadan kaldırıldı. Böyle sıkıntılı bir dönemde Türkiye, dünyanın en güçlü büyüme oranlarından bir tanesini sağladı. Normal dönemlerde dahil ülkelerin ulaşmakta zorlandıkları güçlü büyüme rakamlarını Türkiye bu dönemde yakaladı. Türkiye'nin büyüme ihtiyacı ortadadır. Türkiye, büyümek ve gelişmek zorunda olan bir ülke sürekli istihdam üretmek zorunda olan bir ülke pedalın devamlı çevrilmesi gerekiyor. Bu kararlılık elbette bu hassasiyetle devam edecek. Hem ülkenin birlik, bütünlüğünün sağlanması güvenlik açısından Türkiye'nin problemlerinin ortadan kaldırılması, saldırıların def edilmesi ve daha müreffeh bir Türkiye'ye ulaşmak için güçlü büyüme rakamlarının, ekonomideki gelişmelerin sağlanması gerekiyor” dedi.

Bozdağ için, “Problemli dönemlerde bulunduğu makamlarda en etkili şekilde Türkiye'nin sıkıntılarının giderilmesine katkı sağlamış bir devlet adamı” diyen Canikli, “İnşallah bu görevde de bayrağı daha ileriye götürecek. Daha güçlü kararlar alarak çalışmalar gerçekleştirecek. O konuda Sayın Bakanımın kapasitesi, kalitesi tartışmasızdır” açıklamasında bulundu.

Görevi devralan Bekir Bozdağ ise şunları kaydetti: “Böylesi başarılı bir siyaset ve devlet adamından nöbeti devralmak benim için ayrı bir onurdur. Sayın Bakanımızın yeni görevinde ben çok başarılı olacağına ve orada damgasını vuracağına yürekten inanıyorum. Bundan sonra biz de Sayın Bakanımızla beraber çalışacağız. Onun bilgisinden, tecrübesinden bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da istifade ederek, ülkemizin refahı ve geleceği için beraber ter dökmeye bundan sonra da devam edeceğiz.”

Konuşmaların ardından Milli Savunma Bakanlığı görevine getirilen Canikli, Başbakan Yardımcılığı görevini Bozdağ'a devretti.  Ajanslar