Sözcü Plus Giriş

Yeni yıl öncesi korkutan detay! Kış nerede kaldı derken…

Vatandaşlar alışık olmadığı bir havada yeni yıla girecek. Hava sıcaklıkları önceki yılbaşı günlerine kıyasla yüksek seyrediyor. Son dakika verilerine göre yurdun çoğu bölümünde kar beklenmezken, yaşanacak yağışların da hafif olması bekleniyor. Dünya basınında yer alan "mini buzul çağı" iddialarına bir yorum da Bünyamin Sürmeli'den geldi, geç kalan kış sonrasında buzul çağı mı gelecek?

12:42 -
Yeni yıl öncesi korkutan detay! Kış nerede kaldı derken…

Vatandaşlar hazırlıklarını sürdürüyor, bu gece yeni yıla gireceğiz ancak yılbaşı gecesiyle birlikte anılan kar yağışı yurdumuzun hiçbir yerinde gözlenmeyecek. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları ve etkisini gösteremeyen kar yağışı, vatandaşlara “Kış nerede kaldı?” sorusunu sorduruyor. Dünya basınında yer alan son dakika haberlerine göre birkaç sene içinde küçük bir buzul çağı yaşayabiliriz. Meteoroloji uzmanı Bünyamin Sürmeli’de bu iddiaları sosyal medyada değerlendirdi. Küresel ısınma, soğumaya neden olacak…

METEOROLOJİ UZMANINDAN BUZUL ÇAĞI YORUMU

Bünyamin Sürmeli Instagram üzerinden yaptığı paylaşımda mini buzul çağı iddialarını değerlendirdi. “İngiltere'de Northumbria Üniversitesi'ndenki bilim insanlarından. İklim değişikliği modellerinde ufukta mini bir buzul çağı görünmeye başladı. Ve bu yüzlerce yıl sonra da görünmüyor. 2020-2030 yılları arasında mini bir buzul çağı yaşanabileceği tahmin ediliyor. 2018'e giriyoruz, hatırlatırım. Yani 2 yıl sonrasından bahsediliyor. Buna neden olacak şey ise güneşin manyetik dalgaları birbirini sonlandıracak ve bu 10 içerisinde hava sıcaklıklarında ciddi bir azalma olacak deniyor. 2021 yılından 2030 yılına kademeli olarak düşecek, mini bir buzul çağına neden olabileceği konuşuluyor. Güneşin manyetik döngüleri baz alınarak 30 yıllık soğuma etkisi küresel ısınma ve etkilerini biraz olsun azaltabilir deniliyor. Bu modelde güneşin etkinliğinde önemli bir azalmanın olacağını görülmüş. 2030 yılından sonra güneşin etkisinin %60 oranında azalması en son 1645-1715 yılları arasında yaşanan mini buzul çağına benzer bir durumun tekrar yaşanacağı anlamına geliyor. Öte yandan bugünlerde kutup soğukları Amerika ve Kanada'ya yine çöktü. Yani mini buzul çağları olmasa da ara ara dünyada böyle soğuma demoları yaşanıyor. Bunun nedeni de ısınma. Hep bahsediyorum, “ISINMA” bir sonuç değil, soğuma da dahil olmak üzere “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ” nin bir sebebi.” Yorumunda bulundu…

1645-1715 YILLARI ARASINDA NE OLMUŞTU?

Küçük Buz Çağı, 15. yüzyıldan 19. yüzyılın ortalarına kadar süren görece serin iklim periyodudur. Bugünkü iklim tartışmalarında, kısa süreli iklimsel değişmelerin, doğal iklim farklılıklarına verdiği şekil konusunda klasik bir örnektir. Küçük Buz Çağı süresince hatırı sayılır iklim değişiklikleri olmuştur. Örneğin bu şekilde, 1570–1630 veya 1675-1715 arasında kalan zaman aralığında, özellikle soğuk zaman dilimleri meydana gelmiştir. Grönlandda buzulların ve Kuzey Atlantik'te deniz buzlarının güneye doğru ilerlediği ve Kuzey Avrupa’da ortalama sıcaklıkların 1 °C'ye kadar düştüğü dönemdir. 1315 yılında başlayan şiddetli yağışlar, daha serin geçen yaz mevsimleri ve 1315- 1317 yıllarında Avrupa'da yaşanan “büyük kıtlık” bu kötü hava koşullarının bir yansıması olarak kabul edilebilir. Araştırmacılar Küçük Buz Çağı'nın yaşanmasını kesin bir nedenle gösterememekle birlikte bazı olasılıklara ve teorilere bağlamışlardır.

YILBAŞI GECESİ HAVA NASIL OLACAK?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey, iç ve doğu kesimlerinde görülecek yağışların; Adana ve Mersin çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 Kg/m2) olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak, Antalya’nın doğu kesimlerinin yüksekleri (Özellikle Alacabel mevkii), Batı Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Kırklareli’nin kuzey ilçelerinde yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu kesimlerde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

son-dakika-buz-cagi-yilbasi-hava-durumu
Son güncelleme: 09:40 08.01.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more