Sözcü Plus Giriş

Yunanistan, Ege’de işgal ettiği adalarımıza milislerini yerleştirdi

Yunan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Stefanis, Aydın’a bağlı Hurşit Adası’nda üniforma giydirdiği ve silahlandırdığı halkıyla poz verdi. Sivillere eğitim de veriliyor

Saygı ÖZTÜRK
02:47 -
Yunanistan, Ege’de işgal ettiği adalarımıza milislerini yerleştirdi

Türkiye Cumhuriyeti'nin egemenliği altında olan 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığının Yunanistan tarafından işgaline ses çıkarılmazken,  düzenli askeri birliklere ilave olarak Yunanlılar adalarımıza yerleştirdiği sivilleri de silahlandırdı. Silah, mühimmat ve üniforma ile donatılan sivil halk, Milis Askeri olarak eğitiliyor. Aydın- Hurşit Adası'nda egemenlik ve bayrak gösterisi yapan Yunan Milis Askerleri, Türkiye'ye meydan okudu.
İleri karakola dönüştürüldü.

Yunan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Alkiviadis Stefanis, 30 Mart 2017'de Aydın Hurşit Adası'nı ziyaret etti. Korgeneral Stefanis'in Hurşit Adası'na yaptığı ziyaret Yunan Kara Kuvvetleri Komutanlığı resmi internet sitesinde yayımlandı. Korgeneral Stefanis, hiçbir engelle karşılaşmadan Aydın Hurşit Adası'na geldi. Yunan bayrağının altında işgalci Yunan askerleri ile birlikte poz verdi. Aydın Hurşit Adası, Yunan Ahikerya Adası'na bağlanarak ileri karakol haline dönüştürüldü. Aydın Hurşit Adası'nda, Yunan 79. Milli Muhafız Taburuna bağlı 4.Piyade Bölüğü görev yapıyor.

Milisler de harekata hazırlanıyor

Adalarımızın işgalini sıkça gündeme getiren eski Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri emekli kurmay Albay Ümit Yalım, “Hurşit Adası'ndaki işgalci Yunan askerlerini denetleyen Stefanis, Milis Askeri olarak eğitilen silahlı ve üniformalı Yunan vatandaşları ile birlikte poz vermeyi de ihmal etmedi. Milis Askerlerinin eğitimlerini de izleyen Stefanis, adadaki bütün askerlerin harekâta hazır olduklarını ve morallerinin yüksek seviyede olduğunu söyledi. Biz de devlet olarak bu durumu seyrediyoruz.”

Büyükada'dan iki kat büyük

Aydın İl sınırları içinde bulunan Hurşit Adası, işgal altında olan 18 ada arasında bulunuyor. Kuşadası ve Didim bölgesinde bulunan Hurşit Adası, 1923 Lozan Antlaşması ile Yunanistan'a verilmedi. Türkiye'nin egemenliğinde kalan Hurşit Adası, Sisam Adası'na 3,7 mil, Ahikerya Adası'na 7,8 mil ve Batnoz Adası'na 8 mil mesafede olup anılan adalara bağlı ya da bitişik adacık değil. İstanbul'daki Büyükada'nın iki misli büyüklükte ve 9 Km. uzunluğunda olan Aydın Hurşit Adası, 2004 Yılından beri tam 13 yıldır Yunan işgali altında. Hurşit Adası, Türkiye'ye yapılacak askeri harekât için ileri karakol haline dönüştürüldü.

Son güncelleme: 10:01 05.04.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more