Sözcü Plus Giriş

Yürüyüş yerine merdiven çıkın

Sağlıklı Yaşam Trendleri Fuarı’nda okurlarıyla buluşan Akbay yoğun sevgi seli ile karşılandı. Altın değerinde bilgiler verdi “Her gün düz yolda 1 saat yürüyeceğinize, 10’ar dakikadan 2-3 kez merdiven inip çıkın, sağlığınıza daha faydalı olur” dedi

03:21 -
Yürüyüş yerine merdiven çıkın

Nil SOYSAL
FOTOĞRAFLAR: Mustafa KIZGINYÜREK

“Yaş 75 Yolun Yarısı” kitabıyla satış rekorları kıran “Gençlik Mucidi” duayen gazeteci-yazar Ertuğrul Akbay'ın geleneksel sağlıklı yaşam söyleşileri başladı. İstanbul Kongre Merkezi'ndeki Sağlıklı Yaşam Trendleri Fuarı'nda okurlarıyla buluşan Akbay, salonu tıklım tıklım dolduranlar tarafından yine yoğun ilgi ve sevgi seliyle karşılandı. Akbay'ı dinlemeye gelenler arasında tıp fakültesi öğrencisi gençlerin yanı sıra ailece gelenler de vardı.

“BİLİNÇLİ SPOR YAPIN”

“Yaş al ama yaşlanma” başlıklı söyleşisinde, her geçen yıl yaşlanacağına, daha da gençleşmeyi nasıl başardığını anlatan ünlü gazeteci-yazar Akbay, “Siz de benim yaptıklarımı yapın, yaşlanmayı durdurun” diyerek altın değerinde bilgiler verdi. Akbay, nasıl beslendiğini ve ne tür spor hareketleri yaparak, nasıl daha genç ve zinde kaldığını anlattı. Genç kalmanın olmazsa olmaz dört şartını; irade ve kendine güven, iyi bir uyku, bilinçli beslenme, bilinçli spor diye açıklayan Akbay, şunları söyledi:

İNSANÜSTÜ BİRİ DEĞİLİM!

“Bakın; insan yaşlandıkça yağ oranı artar, kas oranı azalır ve boyu kısalır. Benim ise aksine 5-6 yıl öncesine kadar yüzde 14 olan yağ oranım yüzde 6.5'a indi. Kas oranım da 75'ten 88'e çıktı. Geçen sene 1.88 olan boyumu da, son bir yılda bir santim daha uzatarak, 1.89'a çıkardım. Ben insanüstü biri değilim. Sadece bu 4 şartı yerine getiriyorum.

p1

ASANSÖR KULLANMAYIN!

Asansöre binmek yerine merdiven çıkın ve her gün bu merdiven çıkmayı artırın. Ama süresini kısaltmaya çalışın. İnerken de mümkün olduğu kadar hızlı inin. Ya da merdiven yerine bayır çıkmaya bakın. Düz bir yolda 1 saat yürüyüş yapacağınıza, her gün 10-15'er dakikadan 2-3 kez bayır ya da merdiven çıkın ve inerken de yine hızlı inmeye bakın.

GIDA DESTEĞİNİN ÖNEMİ!

Vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri, amino asitleri, temel besin öğelerini ve proteini ihmal etmemeniz lazım. Ancak bunların da yüzde 100 doğal ve katkısız olmasına çok dikkat edin. Zira bir besine katkı maddesi girdiğinde insan sağlığı için çok tehlikelidir. Ben kendi adıma özel olarak ürettirdiğim yüzde 100 doğal ve katkısız Çörek Otu, Kabak Çekirdeği, Buğday Ruşeymi, Nar Çekirdeği, Keten Tohumu, Kişniş Yağı Kapsülleri ve Sakız Kabağı Proteini ile Buğday Ruşeymi Tozu ve Zerdeçal Ekstresi'ni düzenli olarak kullanıyorum. Sporun yanı sıra bu gıda destekleri sayesinde… Hem hiç hastalanmıyorum, hem de yaş alıp, yaşlanmamayı ve bu arada genç kalmayı başarıyorum.

p2

SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

Bu, yüzde 100 doğal ve katkısız gıda destek ürünlerini ticari amaçla yapmıyorum. Bunu tamamen bir sosyal sorumluluk projesi olarak görüyorum. Burada tek bir amacım var; fakir aile çocuklarını küçük yaştan itibaren seçip, ilkokuldan spor akademisini bitirene kadar okutabilmek, onları sporcu yetiştirmek. Çünkü sporun gençlerimizi sigaradan alkolden ve kötü alışkanlıklardan koruyacak en önemli etkenlerin başında geldiğine inanıyorum.

INSTAGRAM SAYFAMA GİRİN!

“Yaş 75 Yolun Yarısı” kitabımda hangi spor hareketlerini yaptığımı görebilirsiniz. Daha fazla ve ayrıntılı bilgi almak isterseniz benim internette Facebook official ve Instagram sayfama girin. Orada benim nasıl beslenip, ne tür sporlar yaptığımı ayrıntılarıyla görüp okuyabilirsiniz. Ayrıca, dünyaca ünlü Amerikalı, Alman vs. doktorların sağlıklı yaşamla ilgili çeşitli türdeki araştırmalarına dair her türlü bilgiye de yine internetteki “Ertuğrul Akbay” Facebook official sayfamdan ulaşabilirsiniz.”

Facebook'ta ErtugrulAkbayOfficial sayfası

banner-ea

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 07:42 31.10.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more