Sözcü Plus Giriş

Zarrab davasında yeni dönem bugün başlıyor

Zarrab davasında yeni bir dönem başlıyor. Bugün Reza Zarrab'ın yanı sıra New York´ta tutuklu olarak yargılanan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla ile, aynı dava kapsamında haklarında yakalama kararı çıkartılan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan, eski Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan'ın da aralarında bunduğu sanıklar için jüri seçimi yapılmaya başlanacak., Jürili ilk dava ise 27 Kasım'da görülecek.

10:41 -
Zarrab davasında yeni dönem bugün başlıyor

New York´ta tutuklu olarak yargılanan ve hakkındaki iddianameyi hazırlayan New York Güney Bölgesi Başsavcılığı ile işbirliği yaparak itirafçı olmayı kabul ettiği öne sürülen İran asıllı işadamı Reza Zarrab hakkındaki dava bugünden başlayarak yeni bir döneme girecek.

Türkiye saati ile 16:00´da, Reza Zarrab’ın yanı sıra New York´ta tutuklu olarak yargılanan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla ile, aynı dava kapsamında haklarında yakalama kararı çıkartılan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan,  Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan, eski Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan´ın da aralarında bunduğu sanıklar için jüri seçimi yapılmaya başlanacak.

ABD’nin İran´a uyguladığı ambargoyu delme, bankacılık sahtekarlığı, kara para aklama, ABD yasalarını delmek için işbirliği yapıp komplo kurma,  bankacılık sahtekarlığı ve kara para aklama suçlamalarını defalarca işleme suçlamaları ile karşı karşıya olan sanıklar hakkında 90´ar yıl hapis cezası isteniyor. Davanın seyrine karar verecek jüri üyelerinin seçiminin bugün tamamlanmasının ardından, jürili dava 27 Kasım günü görülmeye başlanacak.

ABD medyası, geçtiğimiz günlerde New Yorkta tutuklu olarak yargılanan İran asıllı işadamı Reza Zarrab’ın savcılıkla işbirliğine başladığını öne sürmüştü. DHA

Son güncelleme: 10:42 20.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more