Zarrab kelepçeli olarak ortaya çıktı

ABD'de federal hapishane sistemindeki teknik bir arıza nedeniyle, tutuklu olarak yargılanan Reza Zarrab'ın "serbest kaldığı" söylentisi ortaya çıkmıştı. Ancak bu söylentilerin bizzat davayı açan savcılık tarafından yalanlanmasından sadece saatler sonra Hakim karşısına çıkan Zarrab'ın, mahkemeye "ayaklarında kelepçeyle" getirilmesi dikkat çekti.

Zarrab kelepçeli olarak ortaya çıktı

Zarrab, yaklaşık bir buçuk yıl önce Hakim karşısına çıktığı, gözaltına alındıktan sonraki ilk duruşması dışında mahkeme salonuna hiç kelepçeyle getirilmemişti.
New York’ta duruşmayı izleyen CHP’nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan, Zarrab’ın duruşmaya “ayakları kelepçeli, saçları kısa kesilmiş şekilde” getirildiğini söyledi.

YENİ İDDİANAME OKUNDU, ZARRAB YİNE “SUÇSUZUM” DEDİ

Zarrab’ın duruşmasının amacı, New York Güney Bölge Federal Savcılığının yargılandığı davadaki iddianameyi, yeni sanıkları da kapsayacak şekilde genişletmesiydi. Zarrab’a duruşma sırasında yeni iddianame okundu.

Reza Zarrab serbest mi bırakıldı? İlginizi Çekebilir Reza Zarrab serbest mi bırakıldı?

Zarrab, avukatı Ben Brafman aracılığıyla “suçsuz olduğunu” mahkemeye resmen bildirdi.

Zarrab hakkındaki değiştirilen iddianameye AKP’li eski Bakan Zafer Çağlayan ve Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan da “sanık” olarak eklenmişlerdi.

Genişletilen yeni iddianamede, Zarrab’ın ABD’nin İran yaptırımlarını delmek veABD finans sistemi ile bankalarını dolandırmak suçlamasına yeni deliller eklenmişti. İddianamede, Zarrab’ın isnat edilen suçları Türkiye’de aralarında Çağlayan’ın da olduğu hükümet yetkililerine “on milyonlarca dolar ve mücevherat” rüşvet vererek işlediği iddiaları, yeni kanıtlarla birlikte ortaya konulmuştu.

'Teknik hata' düzeltildi, Zarrab hapiste İlginizi Çekebilir 'Teknik hata' düzeltildi, Zarrab hapiste

ATİLLA’NIN DA YÜZÜNE OKUNACAK

Önümüzdeki hafta da yine ABD’de Zarrab davasından tutuklu yargılanan Halkbank eski Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla’nın da yüzüne yeni iddianame okunacak ve kendisine ortaya konulan yeni suç isnatları ve kanıtlar konusundaki görüşü sunulacak.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...