11 Temmuz hava durumu: Meteoroloji uyardı! Bunaltıcı sıcaklar kapıda

Türkiye'de bir süredir devam etmekte olan serin hava yerini yeniden sıcak havalara bırakıyor. Bugün hava nasıl olacak, havalar ne zaman serinleyecek sorularının cevaplarını arayan vatandaşlar, Meteoroloji'den gelecek güzel haberlere gözlerini çevirdi. İşte 11 Temmuz hava durumu...

11 Temmuz hava durumu: Meteoroloji uyardı! Bunaltıcı sıcaklar kapıda

Meteoroloji’nin son raporuna göre; bunaltıcı sıcaklar geri dönüyor. Bir süredir Türkiye’yi rahatlatan serin havalarla rahat bir nefes alan vatandaşlar, havaların yeniden ısınmasıyla havalar ne zaman serinleyecek sorularını sormaya başladı. Peki bugün hava nasıl olacak? İşte yurt genelinde bölge bölge 11 Temmuz hava durumu…

Meteoroloji’den yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinde yağış beklenmiyor, zamanla Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunun yer yer parçalı bulutlu diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının ülke genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın, genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Akdeniz kıyı kesimi ile Güneydoğu Anadolu’nun güneyinde batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

SICAKLIKLAR GİT GİDE TIRMANIYOR

Bugün Marmara’nın Karadeniz kıyıları ve Kuzey Ege’de kuvvetli bir rüzgar var. Rüzgara rağmen bugün iki bölge oldukça güneşli olacak ve sıcaklık tırmanmaya başlayacak. Haftanın en yüksek sıcaklıkları ise önümüzdeki iki gün olan Çarşamba ve Perşembe günü ölçülecek.

Marmara ve Ege’nin yanı sıra Akdeniz ve İç Anadolu’da da bol güneş var. Akdeniz’de ise sıcaklık 40 dereceyi geçerken Doğu Karadeniz’de yine yağış var.

Orta Karadeniz ise Doğu Karadeniz’e oranla oldukça sıcak ve 30 dereceyi görecek. Doğu Anadolu’nun kuzeyinde termometreler 30 dereceleri gösterirken güneyde 40 dereceye yakın sıcaklıklar görülecek.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:
Ankara: Az bulutlu ve açık 34
İstanbul: Az bulutlu ve açık 31
İzmir: Az bulutlu ve açık 37
Adana: Az bulutlu ve açık 36
Antalya: Az bulutlu ve açık 38
Samsun: Az bulutlu ve açık 27
Trabzon: Az bulutlu ve açık, öğle saatlerinde yer yer parçalı bulutlu 26
Erzurum: Parçalı ve az bulutlu 29
Diyarbakır: Az bulutlu ve açık 40

“10.00-16.00 ARASI DIŞARI ÇIKMAYIN” 

Tekirdağ Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlarda terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulmasının her zaman mümkün olmadığı vurgulanarak, “Yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir. Ayrıca şişmanlık, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı (dehidratasyon),kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ile tedavi amaçlı bazı ilaçların (tansiyon düşürücüler, idrar söktürücüler vb.) kullanımı da sıcak havalarda terlemeyi etkileyen diğer faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir. Yeryüzüne ulaşan güneş ışınlarının D vitamini sentezi gibi olumlu etkilerinin yanında zararlı etkileri de oldukça fazladır. Maruz kalınan UV radyasyonun en yüksek düzeyde olduğu 10.00-16.00 saatlerinde mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır.
Aşırı sıcaklardan en çok etkilenen gruplar ise şöyle açıklandı:

“Yalnız yaşayan 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar, dört yaşından küçük çocuklar, bakıma ihtiyacı olanlar, hamileler, açık alanda çalışanlar, aşırı kilolular, kronik hastalığı (şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları) olanlar, sürekli ilaç (özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçları) kullanan kişiler, sokak çocukları ve evsizler. Özellikle kronik hastalığı bulunan ve yalnız yaşayan yaşlılar en çok risk taşıyan gruptur.”

GÜNEŞ ÇARPMASINA DİKKAT

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Burçin Şanlıdağ, sıcak yaz aylarının gelmesi ile çocuklar için bazı tehlikelerin ileri geldiğini, bunların en başında da güneş çarpmasının bulunduğunu belirtti. Güneş çarpmasının dış ortam sıcaklığına maruz kalmakla veya sıcak havada ağır egzersiz yapmakla oluşabileceğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Burçin Şanlıdağ, yaz mevsiminin sıcak ve kuru olması nedeniyle, hava sıcaklıklarının gölgede bile fazla olduğuna söyleyerek dikkat edilmesi konusunda uyardı.