Sözcü Plus Giriş

Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekat? (Hayırlı Cumalar)

Hayırlı gün Cuma bu hafta da geldi. Cuma namazı için geri sayım başladı. İnananlar Cuma ibadetlerini yerine getirmek için heyecan içinde. Peki Cuma namazı nasıl kılınır, Cuma namazı kaç rekattır gibi merak edilen soruların cevapları nelerdir. İl il Cuma Namazı saatleri İşte Cuma Namazı ile ilgili tüm sorular ve cevaplar...

07:43 -
Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekat? (Hayırlı Cumalar)

Hayırlı Cumalar… Bir Cuma namazı daha geldi. Milyonlarca Müslüman, her Cuma olduğu gibi bu Cuma namazında da ibadetlerini yerini getirmek için hazırlanıyor. Tüm İslam Alemi’ne hayırlı Cumalar derken Cuma namazını pekiştirmek isteyen yurttaşlarımız için de Cuma Namazı’nın nasıl kılınacağını yazımızda bulabilirsiniz. Peki Cuma namazı nasıl kılınır, Cuma namazı kaç rekattır? İşte Cuma namazı ile ilgili tüm merak edilenler…

CUMA NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Cuma namazı dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır.

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazı, Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır. Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.

İL İL CUMA NAMAZI SAATLERİ

İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır.
Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur.
Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more