Cuma namazı nasıl kılınır, Cuma namazı kaç rekattır? (Cuma namazı saat kaçta?)

Hayırlı Cumalar... Milyonlarca müslüman bugün bir Cuma namazı daha heyecanı yaşıyor. Bizler de sizler için Cuma namazı nasıl kılınır, Cuma namazı kaç rekattır ve Cuma namazı saat kaçta gibi merak edilen soruları cevapladık. İşte il il Cuma namazı saatleri ve Cuma namazı ile ilgili tüm detaylar...

Cuma namazı nasıl kılınır, Cuma namazı kaç rekattır? (Cuma namazı saat kaçta?)

İslam alemi bir Cuma gününe daha kavuştu. İnananlar bugün Cuma namazı ibadetlerini yerini getirecek. Peki Cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekattır ve bugün Cuma namazı saat kaçta? İşte Cuma namazı ile ilgili tüm detaylar…

CUMA NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Cuma namazı dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır.

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazı, Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır. Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.

İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır.

Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur.

Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

İL İL CUMA NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ