Cuma namazı nasıl kılınır, kaç rekattır? (Cuma namazı saati)

Cuma namazı için çok az bir süre kaldı. Milyonlarca müslüman bugün Cuma namazlarını eda edecek. Peki Cuma namazı nasıl kılınır, cuma namazı kaç rekattır? İşte detaylar ve Cuma namazı saatleri...

Cuma namazı nasıl kılınır, kaç rekattır? (Cuma namazı saati)

İslam alemi bir cuma namazı heyecanı daha yaşıyor. Milyonlarca müslüman bugün bir kez daha cuma namazlarını eda edecekler. Peki Cuma namazı nasıl kılınır, Cuma namazı kaç rekattır? İşte detaylar…

CUMA NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Cuma namazı dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır.

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazı, Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır. Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.

İL İL CUMA NAMAZI SAATLERİ

İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır.

Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur.

Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.