Ekrem Keleş kimdir? Görmez yerine Dr. Ekrem Keleş vekalet edecek

Diyanet İşleri Başkanlığına vekalet edecek olan Ekrem Keleş kimdir? Prof. Dr. Mehmet Görmez'in istifasindan sonra yerine vekalet edecek isim belli oldu. Peki Dr. Ekrem Keleş kimdir, kaç yaşında?

Ekrem Keleş kimdir? Görmez yerine Dr. Ekrem Keleş vekalet edecek

Prof. Dr Mehmet Görmez’in istifası kabul edildi. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş yerine vekalet edecek. Vatandaşlar Ekrem Keleş kimdir merak ediyor. İşte Dr. Keleş’in hayatı…

EKREM KELEŞ KİMDİR?

Ekrem Keleş 1958’de Konya Seydişehir’de dünyaya gelmiştir. Keleş 1977 yılında Konya İmam-Hatip Lisesini, 1981 yılında da Konya Yüksek İslam Enstitüsünü bitirdi. 1985 yılında Haseki Eğitim Merkezi 4. Dönem Müftüler ve Vaizler İhtisas Kursunu tamamladıktan sonra 1988 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Yüksek lisans yaptı. Doktorasını ise Ankara Üniversitesi’nde “İslam Hukukunun Kaynağı Olarak İcma” üzerine tamamladı.

İki Dil bilen Ekrem Keleş Mekke-i Mükerreme'de Din Hizmetleri Ataşeliği görevinde de bulunmuştur. Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliğine seçilerek Kurul Başkan Vekilliği de yapmıştır. Namaz vakitlerinin oluşmadığı yerlerde vakitlerin belirlenmesi üzerine uzun çalışmalar yapan Ekrem Keleş 30.12.2010 tarihinde Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir.

KİTAPLARI

Haccı Anlamak, (Prof. Dr. Bünyamin Erul ile birlikte) Diyanet İşleri Başkanlığı yayını.
Kutsal İklimde Dua (Prof. Dr. Bünyamin Erul ile birlikte). Umre Rehberi (Haccı Anlamak kitabından Umre için uyarlama). Umre Duaları (Kutsal İklimde Dua kitabının umreye uyarlanmış şekli). En Güzel Örneğin Aile Hayatı, ‘En Güzel Örnek Hz. Peygamber' kitabı içinde, Türkiye Diyanet Vakfı Yayını, (Dr. Sadık Eraslan ile birlikte). En Güzel Örneğin Çocuk Sevgisi/ ‘En Güzel Örnek Hz. Peygamber' kitabı içinde, (Dr. Sadık Eraslan ile birlikte) Türkiye Diyanet Vakfı Yayını. Ailenin Din Kılavuzu, Seha Neşriyat, (Dr. Muzaffer Şahin ile birlikte).

Makale ve Tebliğleri: ‘Dini Nikah' Adı Altında Yapılan Gayr-ı Resmi Nikah Akdinin Tahkim Yoluyla Sona Erdirilmesi (Toplumumuzda Yaşanan Güncel Bir Sorunun İslam Hukuku Çerçevesinde Tahkim Yoluyla Çözümü Üzerine Bir Deneme) Marife Dergisi, 2004. Rü'yet-i Hilal Meselesi, Marife Dergisi, 2002.

Kurbanın Hükmü Konusunda Mukayeseli bir İnceleme, Diyanet İlmi Dergi. Hacda Kadınların Durumu, Hac Sempozyumuna sunulan tebliğ, İst 2006, (Hac Sempozyumu Tebliğ ve Müzakereleri, Diyanet İşleri Başkanlığı yayını, 2007 (Tebliğ).