Sözcü Plus Giriş

Emlak vergisine nasıl itiraz edilir? Emlak vergisi ilk taksidi ödedikten sonra geri alınabilir mi?

Emlak vergisi itirazı hakkında birçok soru merak ediliyor. Emlak vergisine nasıl itiraz edilir? Yeni değerleme rakamlarının ardından vatandaşın karşı karşıya kaldığı fahiş emlak vergisine itiraz için son dönemece girildi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 09:36, 26/07/2017
Emlak vergisine nasıl itiraz edilir? Emlak vergisi ilk taksidi ödedikten sonra geri alınabilir mi?

Emlak vergisine nasıl itiraz edilecek? Emlak vergisi itirazı için neler gerekli? İşte emlak vergisiyle ilgili merak edilenler…

Sözcü Gazetesi Yazarı, vergi uzmanı Nedim Türkmen, “Objektif bir kriter olmadığı için bu metrekare değerlerinde takdir komisyonları kafalarına göre bir rakam belirliyor. Belediyelerin belirlediği değer, emlak vergi değeri oluyor. Bu rakam tapu harcı ile kurumlar vergisini de etkiliyor. Eğer vatandaş önümüzdeki 10 gün içinde dava açarsa, mahkeme tarafından atanacak bilirkişi raporu üzerine mahkeme, takdir komisyonu kararını iptal edebilir. İlk taksidi ödemeden bu sorun çözülür. Ya da ilk taksidi ödedikten sonra tahakkuk fişi ile mahkemeye başvurabilirler. Mahkemenin, takdir komisyonu karararının iptali üzerine takdir komisyonları yeniden metrekare değerlerini belirlemek zorunda” dedi.

İlginizi ÇekebilirEmlak vergisine itiraz için neler gerekli?Emlak vergisine itiraz için neler gerekli?
Takdir komisyonlarının kararlarında belediyeler belirleyici oluyor. Komisyonda belediye temsilcilerinin sayısı fazla olduğu bu işin komisyonlardan gayrimenkul değerleme şirketlerine devredilmesi gerektiğini belirten Türkmen, SPK tarafından lisans verilmiş olan bu şirketlerin objektif kriterlere göre çalıştığını aktardı. Bankaların da bu şirketlerin belirlediği rakamlara göre kredi verdiğini aktaran Türkmen, “Aynı daireyi değer tespiti için 3 gayrimenkul değerleme şirketine gönderseniz belirlenen rakamda yüzde 1’lik bile sapma olmaz” dedi. Türkmen, bu yolla devletin de vergi kaybının önüne geçileceğine dikkat çekti.