Reklamsız Sözcü

Kurban Bayramı Arefe günü oruç tutulur mu? Arefe günü namazı ve yapılacak ibadetler

Kurban Bayramı'na az bir zaman kala müslümanlar Arefe günü oruç tutulur mu sorusunu ve yapılacak ibadetleri merak ediyor. Haberimizden Kurban Bayramı Namazı nasıl kılınır ve Arefe günü yapılacak ibadetleri öğrenebilirsiniz. Diyanet İşleri Başkanlığı bu sorulara cevap verdi. Peki Arefe günü oruç tutulur mu?

android-time 22:26
Kurban Bayramı Arefe günü oruç tutulur mu? Arefe günü namazı ve yapılacak ibadetler
Kurban Bayramı'na az bir zaman kala müslümanlar Arefe günü oruç tutulur mu sorusunu ve yapılacak ibadetleri merak ediyor. Haberimizden Kurban Bayramı Namazı nasıl kılınır ve Arefe günü yapılacak ibadetleri öğrenebilirsiniz. Diyanet İşleri Başkanlığı bu sorulara cevap verdi. Peki Arefe günü oruç tutulur mu?

Kurban Bayramı Arefe günü hepimiz ibadetlerimiz gerçekleştirecek ve namazlarımızı kılacağız. Müslümanların kutladığı ik bayramdan biri olan Kurban Bayramında yapılacak ibadetler ve Arefe günü oruç tutulur mu sorusunun cevabı araştırılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’ının oruç konusunda açıklaması merak ediliyor. Peygamber Efendimizin Zilhicce ayının ilk dokuz günü oruç tuttuğu rivayet ediliyor. Peki Arefe günü oruç tutulur mu? Kurban Bayramı’nda yapılacak ibadetler neler? Bayram namazı nasıl kılınır? İşte tüm sorularınızın yanıtı…

AREFE GÜNÜ ORUÇ TUTULUR MU?

Diyanet İşleri Başkanlığı Kurban Bayramı’nda oruç tutmak hakkında şu bilgilere yer veriyor;

Hz. Peygamberin (s.a.s.) Zilhicce'nin ilk dokuz gününü oruçla geçirdiği rivayet edildiği için (Ebû Dâvûd, Savm, 62) Zilhicce'nin ilk dokuz gününün, yani kurban bayramından önceki dokuz günün oruçlu geçirilmesi müstehaptır. Zilhicce ayının 10. günü kurban bayramının ilk günüdür. Kurban bayramında da oruç tutulmaz (Buhârî, Savm, 66-67; Ebû Dâvûd, Savm, 48). Ancak imsaktan itibaren bir şey yemeyip o günün ilk yemeğini kurban etinden yemek müstehaptır. Fakat bu, kendi evinde kurban kesebilen insanlar içindir. Zamanımızda çiftliklerde kurban kestiren bazı müslümanlara, akşama kadar sıra ancak gelmekte, hatta ertesi güne kalmaktadır. Bu durumda söz konusu insanların aç kalıp oruçlu imiş gibi durmaları uygun değildir.

arefe-günü

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

) Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve “Niyet ettim Allah rızası için Ramazan yada Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama” diye niyet eder.

2) imam “Allahu Ekber” deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de “Allahu Ekber” diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

3) Hem imam, hem de cemaat gizlice “Sübhaneke”yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:

Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice “Allahu Ekber” diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.

ikinci Tekbir: ikinci defa “Allahu Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide oldugu kadar durulur.

Üçüncü Tekbir: Sonra yine “Allahu Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

İLGİLİ HABERTeşrik tekbirleri ne zaman getirilir? Teşrik tekbiri kaç defa tekrarlanır, nasıl getirilir?Teşrik tekbirleri ne zaman getirilir? Teşrik tekbiri kaç defa tekrarlanır, nasıl getirilir?

4) Bundan sonra imam, gizlice “Euzü Besmele”, açıktan Fatiha ve bir sure okur .(Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)

5) Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek’ata) kalkılır ve eller bağlanır.

6) imam gizlice Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden

(birinci rek’atta oldugu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır,.sonra da secdeler yapılarak oturulur.

7) Oturuşta; İmam ve cemaat, Ettehiyyatü, Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena atina… duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur. Kurban bayramı namazının kılınışı da bunun gibidir. Sadece niyeti değişiktir.

İLGİLİ HABERKurban bayramı namaz saatleri (İl il bayram namazı saatleri) 2017 namaz saatleriKurban bayramı namaz saatleri (İl il bayram namazı saatleri) 2017 namaz saatleri
AREFE GÜNÜArefe (Arife), Kurban bayramının bir gün öncesi olan Zilhicce ayının dokuzuncu günüdür. Haccın iki rüknünden biri olan vakfe bugünde yapılır. Arefe günü Arafat’ta, öğle namazının farzı ile ikindi namazının farzı öğle vaktinde peş peşe kılınır (cem-i takdim).Arefe günü güneş batınca hacılar Arafat’tan Müzdelife’ye hareket ederler. Arefe günü, Arafat’ta hacılar, vakitlerini dua, namaz, zikir, tesbih, va’z dinleme, Kur’ân okuma vb. ibadetlerle geçirirler.
Peygamberimiz arefe gününün faziletine ilişkin olarak “Arefe gününden daha çok Allah’ın cehennem ateşinden insanları âzat ettiği bir gün yoktur” buyurmuş, yine “Arefe günü tutulan orucun bundan önce ve sonra birer yıllık günahları örteceği Allah’tan umulur” dediği (Müslim, “Sıyâm”, 196-197) nakledilmiştir.

Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar yirmi üç vakit farz namazların peşinden, selâmdan sonra teşrik tekbiri getirmek vaciptir.

Teşrik tekbiri de şöyledir: “Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Lâ İlahe İllallâhu Vallâhu Ekber. Allâhu Ekber Velillâhil hamd.”
İster cemaatle, ister yalnız başına namaz kılan, kurban kesen veya kesmeyen yolcu olan veya olmayan kadın-erkeğin; farz olan her namazın peşinde Teşrik tekbirlerini getirmesi gerekir.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 08:1631.08.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more