Sözcü Plus Giriş

Usta yazar Muzaffer İzgu kimdir, kaç yaşında, hastalığı ne? Acı haber geldi, Muzaffer İzgü hayata gözlerini yumdu

Bir süredir tedavi gören usta yazar Muzaffer İzgü, İzmir'de hayatını kaybetti. Edebiyatımıza sayısız eser kazandıran İzgü'nün hayatını kaybettiği iddia edildi. Peki Muzaffer İzgü kimdir, kaç yaşında, hastalığı neydi?

10:11 -
Usta yazar Muzaffer İzgu kimdir, kaç yaşında, hastalığı ne? Acı haber geldi, Muzaffer İzgü hayata gözlerini yumdu

Türk edebiyatının unutulmaz yazarlarından Muzaffer İzgü’nün bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiği iddiası geçtiğimiz günlerde gündeme bomba gibi düşmüştü. 26 Ağustos gecesi acı habere geldi. Muzaffer İzgü hayata gözlerini İzmir’de tedavi gördüğü hastanede yumdu. Peki Muzaffer İzgü kimdir, kaç yaşında, hastalığı ne? İşte detaylar…

İZGÜ’NÜN YEĞENİNDEN AÇIKLAMA

Muzaffer İzgü’yle ilgili ortaya atılan iddia sonrası İzgü’nün yiğeni Fırat Yılmaz, Twitter adresinden Muzaffer İzgü’nün hayatta ve evinde olduğunu açıklamıştı.

MUZAFFER İZGÜ KİMDİR?

Muzaffer İzgü hastanede yattığı dönem, öldükten sonra kendisi için “Muzaffer İzgü doğdu, okudu, düşler kurdu, yazdı ve gitti” denilmesini istemişti.

29 Ekim 1933 günü Adana’da doğdu. Babası, Elazığ’ın Dişidi mahallesinden çalışmak üzere Adana’ya gelen ve Adana Kız Lisesi’nde hademelik yapan Şam doğumlu Ahmet İzgü, annesi Antakya’dan Adana’ya gelmiş olan Havva İzgü’dür. Yoksul bir çocukluk geçirdi. İzgü’nün ifadesine göre babası Adana’da ilk gecekonduyu yapan kişidir.

Muzaffer İzgü; bulaşıkçılık, garsonluk, sinemalarda gazoz satıcılığı gibi işlerde çalışarak eğitimine devam etti. Üç yıllık İnönü İlkokulu’ndan sonra dördüncü sınıfı Gazipaşa İlkokulu’nda, bu okulun depremde zarar görmesi üzerine beşinci sınıfı İstiklal İlkokulu’nda okuyarak ilköğrenimini tamamladı. Öğrenimini Tepebağ Ortaokulu’nda sürdürdü. 3 yıllık ortaokulu bitirdikten sonra yatılı olarak Diyarbakır Öğretmenokulu’nda okudu. Bu okulda tanıştığı Günsel Hanım ile görev yerleri olan Silvan’da oğulları Bülent İzgü dünyaya geldi.

Diyarbakır İlköğretmen Okulu’nu bitirdikten sonra Silvan’da, Aydın’ın Akçakoca Köyü’nde, Cincin Köyü’nde, Aydın merkezindeki yetiştirme yurdunda, Güzelhisar İlkokulku’nda öğretmenlik yaptı. Aydın’da görev yaparken ikiz kızları Nevin ve Sevin doğdu. 11 yıllık ilkokul öğretmenliğinin ardından ortaokul öğretmenliğine geçti, Aydın Gazipaşa Ortaokulu’nda Türkçe öğretmenliği yaptı ve 1978 yılında emekli olarak öğretmenliği bıraktı, İzmir’e yerleşti.

İLK YAZILARINI AYDIN’DA YAYIMLADI

İlk yazılarını 1959 yılında Aydın’da yayımlanan Hüraydın Gazetesi’nde yayımladı. Küçük öykü ve röportajlar derleyen İzgü, 1964 yılından itibaren yazarlığını Demokrat İzmir Gazetesi’nde sürdürdü. Bu gazetedeki köşesinde her hafta bir öykü yayımladığı gibi gülmece dergisi Akbaba’da da öykülerini yayımladı. İstanbul’da çıkan Milliyet ve Akşam gazetelerinde röportajları yayınlandı.

muafferizgu2

Zamanla, röportaj ve öykülerin yanı sıra tiyatro oyunu yazmaya yönelen İzgü, özel tiyatrolarda oynanan, radyolarda yayınlanan oyun ve skeçleriyle ün yaptı. Yazdığı ilk oyun, Nejat Uygur için yazdığı İnsaniyettin’dir.

İlk kitabı Gecekondu, 1970 yılında Remzi Kitabevi tarafından yayımlandı, bunu 1971 yılında İlyas Efendi, 1972 yılında Halo Dayı adlı kitabı izledi. Attilâ İlhan ile tanıştıktan sonra kitaplarını Bilgi Yayınevi’nde yayımlayan İzgü’nün bu yayınevi tarafından basılan ilk kitabı Donumdaki Para (1977) idi. Bilgi Yayınevi, İzgü’nün 42 roman ve öykü kitabını, 73 çocuk kitabını yayımladı. Zıkkımın Kökü ile Ekmek Parası adlı eserlerinde kendi yaşam öyküsünü ortaya koydu.aktarıldı.

TWİTTER’DAN BAZI PAYLAŞIMLAR

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 22:02 26.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more