Ramazan Bayramı hangi güne geliyor? 2017 Ramazan Bayramı tatili kaç gün?

Ramazan Ayı'nın sonlarına geldiğimiz şu günlerde havalar ısındı. Sıcak havanın keyfini çıkarmak isteyenleri neler bekliyor? Tüm Türkiye 3-4 günlük bayram tatili hazırlıklarına başladı. Kısa tatilin keyfini çıkarmak isteyenler için bayramla ilgili tüm bilgiler

Ramazan Bayramı hangi güne geliyor? 2017 Ramazan Bayramı tatili kaç gün?

2017 Ramazan Bayramının ne zaman kutlanacağı herkes tarafından en çok merak ediliyor. Ramazan ayının bitmesine artık çok az bir zaman kala birçok yurttaş Ramazan Bayramında tatil planları yapıyor. Sıcak havaların gelişiyle beraber milyonlarca yurttaş sahillere akın etmek istiyor. Diyanet İşleri tarafından yapılan açıklama ile tüm bu sorulara yanıtlar bulundu. 2017 Ramazan Bayramı ne zaman? Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak?

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN BAŞLIYOR? TATİL KAÇ GÜN SÜRECEK?

Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesinde yer alan dini günler takvimine göre Ramazan Bayramı, 25 Haziran Pazar günü başlayacak ve üç gün sürecek. Ramazan Bayramı’nın ilk gününün 25 Haziran Pazar gününe denk gelmesi nedeniyle Cuma akşamı mesai bitimi ile beraber tatil planı başlamış olacak. Bu durumda tatil, 4 güne kadar çıkmış olacak.

BAYRAM NAMAZI’NIN ÖNEMİ

Diyanet İşleri Başkanlığı, bayram namazının önemini yayınladığı bir makale ile duyurdu. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayımladığı makale şöyle;

Bayram sabah erken kalkılmalı, yıkanıp temizlenmeli, güzel kokular sürünmeli, temiz ve yeni elbiseler giyilmelidir.

Ramazan Bayramı'nda, namazdan önce bir şeyler yenir, Kurban Bayramı'nda ise, kurban keseceklerin, kurban etinden yiyinceye kadar bir şey yiyip içmemesi müstehaptır. Peygamberimiz (s.a.s.) böyle yapmıştır. (Tirmizî, “Salât”, 385)

Bayram günü sabah namaz camide kılınır, yapılan vaaz dinlenir, güneşin doğuşundan 50 dakika sonra bayram namaz kılınır. Peygamberimiz Kurban Bayram hutbesinde şöyle buyurmuştur

Sonra döner kurban keseriz. Her kim böyle yaparsa, şüphesiz bizim sünnetimize uygun iş yapmış olur.” (Buhârî,“Iydeyn”, 3)

İki rekât olarak kılınan bayram namazları Hanefilere göre vacip, Şafiîlere göre sünnet-i müekkededir. (irbinî, I, 587)

BAYRAM ZİYARETLERİNİN ÖNEMİ

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayımladığı makalede şu sözler vurgulanmış; Bayram günlerinde anne-babalar başta olmak üzere yakınlar, dostlar, komşular, hastalar ve arkadalar ziyaret etmek, onlarla bayramlaşmak bayramda yapılacak önemli görevler arasında yer alır. Yüce Allah, yakınlarla ilginin kesilmemesini istemekte, aksi davrananların cezalandırılacağını bildirmektedir

Allah'a verdikleri sözü, pekiştirilmesinden sonra bozanlar, Allah'ın korunmasını emrettiği şeyleri (akrabalık bağlarını) koparanlar ve yeryüzünde fesat çıkaranlar var ya; işte onlar için lânet ve yurdun kötüsü olan cehennem vardır..” (Ra'd, 13/25)

Akraba ve komşulara iyilik etmek ve onlarla iyi geçinmek Rabbimizin tavsiyesidir

Allah'a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, eliniz altındakilere iyilik edin. Şüphesiz Allah, kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez.” ( Nisa, 4/36)

BU YIL DİNİ GÜNLER VE HAFTALAR HANGİ TARİHLERDE?

– 29 Mart 2017 – Çarşamba Günü | Üç Ayların Başlangıcı
– 27 Mayıs 2017 – Cumartesi Günü | Ramazan’ın Başlangıcı
– 21 Haziran 2017- Çarşamba Günü | Kadir Gecesi
– 24 Haziran 2017- Cumartesi Günü | Arefe
– 25 Haziran 2017– Pazar Günü| Ramazan Bayramı 1. Gün
– 26 Haziran 2017- Pazartesi Günü | Ramazan Bayramı 2. Gün
– 27 Haziran 2017 – Salı Günü | Ramazan Bayramı 3. Gün
– 31 Ağustos 2017- Perşembe Günü | Arefe
– 1 Eylül 2017 – Cuma Günü | Kurban Bayramı 1. Gün
– 2 Eylül 2017 – Cumartesi Günü | Kurban Bayramı 2. Gün
– 3 Eylül 2017 – Pazar Günü | Kurban Bayramı 3. Gün
– 4 Eylül 2017 – Pazartesi Günü | Kurban Bayramı 4. Gün

Tüm okurlarımıza hayırlı bayramlar diliyoruz…