Selim Sadak kimdir? Eski belediye başkanı gözaltına alındı!

Selim Sadak kimdir? Siirt eski Belediye Başkanı Selim Sadak, Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Selim Sadak kimdir merak ediliyor.

Selim Sadak kimdir? Eski belediye başkanı gözaltına alındı!

İstanbul'da bulunan ve hakkında yakalama kararı bulunan Sadak, Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından gözaltına alınarak, Bakırköy Adliyesi'ne sevkedildi. Peki Selim Sadak kimdir?

SELİM SADAK KİMDİR?

Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Matematik Bölümü mezunudur.

1991 yılındaki Türkiye Milletvekili genel seçimlerinde Halkın Emek Partisi’nin Sosyaldemokrat Halkçı Parti listelerinden seçime katılması ile Leyla Zana, Mahmut Alınak, Hatip Dicle, Orhan Doğan, Ahmet Türk, Sırrı Sakık ve Sedat Yurtdaş gibi isimlerle birlikte kendisi TBMM XIX. dönem Şırnak milletvekilliğine seçildi. 1991 yılında HEP’in kapatılması ile Demokrasi Partisi’ne geçti. 1994 yılında TBMM’de Türkçe yerine Kürtçe yemin edilmesi yüzünden 3 Mart 1994’te dokunulmazlığı kaldırıldı ve diğer DEP’li milletvekilleriyle 17 Mart 1994’te tutuklanarak cezaevine konuldu.

1995 yılındaki Devlet Güvenlik Mahkemesi kararı sonucunda arkadaşlarıyla 15 yıl mahkûm edildi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yapılan başvuru sonucunda yeniden yagılanmalarına karar verdi. Daha sonra yapılan duruşmalardan sonuç çıkmadı. Haziran 2004 yılında Yargıtay’ın kararı ile beraat etmiştir.

29 Mart 2009 yerel seçimlerde DTP’den %49,43 oranında oy alarak Siirt Merkez Belediye Başkanı seçilmiştir. Daha sonra görevini Tuncer Bakırhan’a devretmiştir.