Sözcü Plus Giriş

Taliban’dan kaçtı, takımını finale taşıdı!

Kadınlar Avrupa Şampiyonası'nda yarı finale yükselen Danimarka'nın forveti Nadia Nadim'in hayat hikayesi Hollywood senaryolarını andıran cinsten. Takımının yarı finale çıkmasına attığı golle büyük katkı yapan Nadia Nadim bir tarih mı yazıyor?

null
Güncellenme: 13:26, 31/07/2017
Taliban’dan kaçtı, takımını finale taşıdı!

Dün akşam Almanya ve Danimarka arasında oynanan 2017 Kadınlar Avrupa Şampiyonası çeyrek final mücadelesinde İskandinav ekibine 2-1’lik galibiyeti getiren gollerden birini atan Nadia Nadim’in hayat öyküsü son günlerde Danimarka’da en çok konuşulan konular arasına girdi. Nadia Nadim kupayı kaldırabilecek mi? Danimarka’yı şampiyon yapabilecek mi? İşte detaylar…

Afganistan’da 5 kız çocuklu bir ailede dünyaya gelen Nadia Nadim, 1990’lı yıllarda ülkede büyük zulüm yaşatan Taliban’ın hayatını değiştirdiği milyonlarca insandan biri. Afgan ordusunda general olan babası Rabani’nin rejim tarafından idam edilmesinden sonra annesi ve 4 kız kardeşiyle beraber zor bir hayat yaşayan Nadia, babasının hediyesi olan futbol topuyla sadece evlerinin bahçesinde gizlice oynayabildi.

Kadınların çalışma ve öğrenim hakkı olmadığı Taliban rejiminden kaçmaya karar veren Nadim ailesi, sahte pasaportlarla önce Pakistan’a oradan da İtalya’ya uçarak Avrupa’ya geçiş yaptı. İngiltere’de yaşayan akrabalarının yanında bir süre yaşayan Nadia Nadim ve ailesi, sonrasında Nadia’nın topluluk içerisinde ilk kez futbol oynayacağı Danimarka’daki mülteci kampına yerleştirildi.

Kampın yakınlarında bulunan futbol kulübünde antrenmanlara başlayan Nadia Nadim profesyonel seviyede futbol oynamaya başlamasının ardından Danimarka vatandaşlığını aldı ve Danimarka Milli Takımı formasını giydi.

Aarhus Üniversitesi’nde tıp öğrenimini de sürdüren 29 yaşındaki Nadia Nadim, futbolculuk kariyerinden sonra yenileyici tedavilere katkı yapan bir tıp çalışanı olmak istiyor. Amerika Kadınlar Futbol Ligi’nin popüler kulüplerinden Portland Thorns forması giyen Nadia, 3 Ağustos’ta Avusturya ile oynanacak yarı final maçında takımının peri masalına golleriyle katkı sağlamak için sahada olacak.

Kaynak: Eurosport Türkiye
Fotoğraf: FIFA.com

Yayınlanma Tarihi:13:18,