Sözcü Plus Giriş

Türkan Saylan’ın adı denizlerde yaşıyor

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin 18 Mayıs 2009’da yaşama veda eden efsane Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan'ın adı bir yük gemisine verildi.

22:51 -
Türkan Saylan’ın adı denizlerde yaşıyor

Armatör Bülent Dandin'in sahibi olduğu 138 metre boyundaki 11 bin 403 gross tonluk kuru yük gemisi bundan böyle “Türkan Saylan” adını dünya denizlerinde dolaştıracak.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin kurucusu Prof. Dr. Türkan Saylan'ın adını taşıyan 138 metre uzunluğundaki gemi geçtiğimiz günler içinde İtalya'ya gitmek üzere Çanakkale Boğazı'ndan geçiş yaptı.

Armatör Bülent Dandin, 1987 yılında kurduğu şirkete bağlı çalışan ‘Mining Star’ adlı gemiye ‘Türkan Saylan’ adını verdiklerini söyledi ve “Filomuzdaki birçok gemi tarihten izler taşıyor. Buna merhum Prof. Dr. Türkan Saylan'ın adını da dahil ettik” dedi.

Statü Gemi Kiralama ve Ticeret Limited Şirketi'nin sahibi olan Armatör Bülent Dandin,”Türkan hocaya, bir Türk denizcisi olarak vefa borcumu, adını denizlerde yaşatarak ödemeyi düşündüm” diye konuştu.

Şirketin işlettiği gemilerden biri, Türk donanmasında adaşı bulunan ve Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında batan Kocatepe, diğerleri de Kurtuluş Savaşı’nda çarpışmalara tanıklık eden ‘Adatepe’, ‘Tınaztepe’, ‘Yeditepe’, ‘Duatepe’ isimlerini taşıyor.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more