Yalaza ne demek? Yalaza nedir? Yeni başlayacak dizi ile gündeme oturdu!

Yalaza nedir, ne demek merak ediliyor. Yeni başlayacak olan Yalaza dizisi ile gündeme gelen kelimenin anlamı merak ediliyor. Taraklı kültüründe yeri olan kelime nedir en çok araştırılanlar arasında. Yalaza kelimesini TDK sözlüğünde anlamı ne?

Yalaza ne demek? Yalaza nedir? Yeni başlayacak dizi ile gündeme oturdu!

Yalaza sizisinin başlaması ile kelime anlamı da merak konusu oldu. Yalaza dizisi 49 yaşında, Taraklı doğumlu marangoz İbrahim Akartürk. Dört yetişkin kızını, afacan küçük oğlunu, bunamaya başlamış bir türlü ölmeyen babasını ve evin etrafında kasap kedileri gibi dolanan damat adaylarını saymazsak, pek bir sıkıntısı olmayan bir adamın hikayesini anlatıyor.Taraklı Kültüründe büyük önemi olan Yalaza nedir, ne demek?

YALAZA NE DEMEK?

TDK sözlüğünde yalaz kelimesinin anlamı alevdir. Yalaza da aynı anlamda kullanılan bir sözcüktür. Sakarya Taraklı'ya özgü bir anlatım sanatıdır. Bir kültürü ifade eden Yalaza'nın derinine indiğimizde Taraklı'da özel bir anlamı olduğu görülüyor. Bölge halkı arasında sıklıkla kullanılan yalaza, sohbetlerde insanları eğlendirmek amacıyla anlatılan abartılı öykülere deniyor. Özellikle ülke gündemini meşgul eden asparagas haberleri nitelemede kullanılıyor. Taraklı'da eskiden tüm köylüler bir araya gelir ve belirledikleri bir köylüye büyük bir organizasyon ile şaka hazırlarlarmış. Bu şaka her ne kadar şaka zede için komik olmasının yanı sıra korku dolu olsa da Taraklı köylüleri için eğlence anlamına gelmekteymiş.

Ahi Naci İşsever’in Taraklı’da Yalaza Kültürü isminde bir kitabı bulunmaktadır.