YGS sınav sonuçları 2017 açıklandı! Tıkla sınav sonucunu öğren

YGS sınav sonuçları açıklandı. ÖSYM tarafından bugün açıklanması gereken 2017 YGS sınav sonuçları merakla bekleniyordu. Binlerce öğrenci ve velileri tarafından merakla bekledikleri YGS sınav sonuçları erişime açıldı. YGS sınav sonuçlarını haberimizden anından görüntüleyebilir ve öğrenebilirsiniz. YGS sınav sonuçlarını en kolay nereden ve nasıl öğrenebilirsiniz? İşte ÖSYM YGS sınav sonuçları öğrenme ekranı...

YGS sınav sonuçları 2017 açıklandı! Tıkla sınav sonucunu öğren

YGS sınav sonuçları açıklandı. ÖSYM tarafından heyecanla açıklanması gereken 2017 YGS sınav sonuçları öğrencilerin erişimine açıldı. YGS sınavına giren öğrenciler, sosyal medya üzerinden ÖSYM’ye karşı “YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?” “YGS sınav sonuçları artık açıklansın!” şeklinde tepkilerini dile getirerek sonuc.osym.gov.tr adresini sürekli olarak yeniliyorlardı. ÖSYM sitesinin sürekli yenilenmesi ve giriş yapılmasının YGS sınav sonuçlarının yüklenmesinin uzamasına sebep olduğunu iddia edildi. Beklenen YGS sınav sonuçları sonunda açıklandı. Peki YGS sınav sonuçlarını nasıl öğrenebilirsiniz?

YGS SINAV SONUÇLARI NASIL, NEREDEN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ?

YGS sınav sonuçları, aşağıdaki verdiğimiz linkten öğrenebilirsiniz. Linke tıkladığınız zaman açılan sayfada TC kimlik numaranız veya YU numaranız ile şifrenizi girmeniz yeterlidir.

OSYM’nin YGS sınav sonucu sorgulama sayfası için tıklayınız

ygs-sinav-sonuc-sorgulama-ekrani

YGS SONUÇLARINA İTİRAZ NASIL YAPILIR?

Sınav ve yerleştirme sonucunun incelenmesini isteyen adaylar, sonuçların ÖSYM tarafından elektronik ortamda açıklandıktan sonra 10 gün içinde (sonuçların açıklandığı tarihten bir gün sonra başlamak üzere) Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak ÖSYM merkezine başvurmalıdır. Yapılacak her türlü itiraz, adayın dava açabilme hakkı için geçerli 10 günlük dava açma süresini durdurmaz.

Adayların inceleme masrafları karşılığı, ÖSYM’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi 6028011-5229 numaralı hesabına (IBAN NO: TR 390001002533060280115229) gerekli ücreti yatırdıklarını gösteren dekontunu dilekçelerine eklemeleri gerekmektedir. Dilekçe ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı 06800 Bilkent/Ankara adresine ulaştırmalıdır. Süre hesabında ÖSYM Genel Evrak kaydına giriş tarihi esas alınacaktır. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile üzerinde adayın T.C. Kimlik Numarası, adresi, evrak referans numarası vb. bilgiler yazılı olmayan, imzalanmamış ve ekinde banka dekontu bulunmayan dilekçeler kesinlikle işleme alınmayacak ve cevaplanmayacaktır.

YGS SONUÇLARI NASIL KULLANILANILACAK?

YGS'de en az bir puan türünde 150 ve üzeri puan alamayan adayların, YGS puanları ile bir yükseköğretim programını tercih etme hakları bulunmamaktadır. YGS puanı 150'nin altında olan adaylar için ilgili yerleştirme puanı (Y-YGS) hesaplanmayacaktır (Bkz. Tablo 1F ve Şekil 5). YGS'de 150,00000-179,99999 arası puan alan adaylar, sadece ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir. Bu adayların LYS'lere girme hakları bulunmamaktadır.

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, LYS'lere girme hakkı kazanacaktır. YGS'de 180 ve üzeri puan alanlar, hem ön lisans programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebileceklerdir. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de YGS puanlarından en az birinin 150 ve üzeri olması gerekir. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarda engelli öğrenciler için (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, otizm spektrum bozukluğu), engelli olduklarını belgelemeleri kaydıyla, YGS puanlarından en az birinin 100 ve üzerinde olması gerekmektedir.

LYS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Üniversiteye girişin ikinci basamağı olan LYS için öğrenciler YGS’den aldıkları puanlarla LYS-1 (Matematik) , LYS-2 (Fen Bilimleri), LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya), LYS-4 (Sosyal Bilimler) ve LYS-5 (Yabancı Dil) sınavlarına başvuracaklar. LYS başvuru dönemi 4-17 Nisan olarak açıklandı. LYS kılavuzu ne zaman yayımlancak henüz bilinmiyor. Konuyla igili ÖSYM’nin açıklaması bekleniyor.

LYS başvuruları AİS yani Aday İşlemleri Sistemi üzerinden gerçekleştirilecek. YGS puan türlerinden birinden 180 puan ve üzeri puan alan adayları LYS’ye başvuru yapabilecekler.

LYS NE ZAMAN?

LYS-4: Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler) Tarihi, Saati ve Süresi : 10 Haziran 2017 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika
LYS-1: Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik) Tarihi, Saati ve Süresi : 11 Haziran 2017 (Pazar), 10.00, 135 dakika
LYS-2: Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri) Tarihi, Saati ve Süresi : 17 Haziran 2017 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika
LYS-5: Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil) Tarihi, Saati ve Süresi : 17 Haziran 2017 (Cumartesi), 14.30, 120 dakika
LYS-3: Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğrafya) Tarihi, Saati ve Süresi : 18 Haziran 2017 (Pazar), 10.00, 120 dakika