Elektrikliye niyet SUV’a kısmet

‘Gelecek şimdi’ sloganıyla kapılarını açan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda elektrikli araçlar ön plana çıkarılmasına rağmen gerçekte tam bir SUV savaşı yaşanıyor

Elektrikliye niyet SUV’a kısmet

Paris Otomobil Fuarı'yla dönüşümlü olarak iki yılda bir düzenlenen Frankfurt Otomobil Fuarı bu yıl 67. kez kapılarını açtı. Avrupa'nın üç önemli fuarından biri olan fuar, her ne kadar 10 büyük markadan yoksun olarak kapılarını açtıysa da, özellikle Alman markalarının çarpıcı yenilikleriyle dikkat çekmeyi başardı. Fuar 228'i dünya prömiyeri olmak üzere 363 yeniliğe ev sahipliği yaparak kendi çapında bir rekora imza attı. Yaklaşık 40 ülkeden bine yakın ana ve yan sanayi firmalarının yer aldığı fuarda bu yıl Volvo, DS, Infiniti, Peugeot, Nissan, Mitsubishi, Aston Martin, Rolls-Royce, Tesla ve Fiat ve Chrysler grubu olmak üzere 10 büyük marka katılmadı.

10 MİLYAR EURO YATIRIM

Fuar'da yeni bir elektirikli araç konsepti olan EQA'yı tanıtan Mercedes'in Dünya Başkanı Dieter Zetsche, diğer yatırımlarından tasarruf ettikleri 4 milyar Euro'ya 6 milyar Euro daha ekleyip 2020 yılına kadar elektrikli teknolojisini geliştirmek için harcayacaklarını açıkladı. Bir diğer Alman markası BMW de dizel ve benzinli araçlar kadar kârlı bir iş olmayan elektrikli araçlardan da kâr elde etmenin zamanı geldiğini, bunun için teknolojiyi geliştirip maliyetleri daha da aşağı çekeceklerini açıkladı.

10 yılda 5 kat büyüdü

Çin'in iki büyük üreticisi Chery ve Great Wall tasarımlarıyla dikkat çeken modelleriyle fuarda ilgi çekmeyi başardılar. Chery Avrupa'da yola çıkmaya hazır SUV'u Exeed TX ile fuarda yerini alırken, modelin adının yazarken olmasa da okurken ‘çıkış' gibi anlaşılması Çinlilerin hedefine de açıkça işaret ediyor. Diğer Çinli üretici Great Wall fuara WEY markasıyla katıldı. İsmini Çin'de üretildiği Wei kentinden alan bu yeni marka şimdilik Avrupa'da satılmayacak ama geliştirdiği iki modeliyle Avrupalı tüketicilerin gözlerini okşamayı başardı.

Her ne kadar her stantta birden fazla elektrikli araç sergilense de bu yılki fuarın asıl konusu bir süre sonra sürücüleri tamamen devre dışı bırakacak akıllı araçlar ve SUV'lar oldu. Son 10 yılda 5 kat büyüyen Avrupa SUV pazarı sadece Avrupalı üreticilerin değil, Japon, Koreli ve Çinli üreticilerin de iştahını kabartıyor. Subaru'nun yenilenen SUV'u XV, Honda CR-V'nin hibrit versiyonu Türkiye'de üretilen C-HR'ın Hy-Power Consept'i bu amaçla fuara gelen araçlar arasında.

Yepyeni Duster 2018'de Türkiye'de

Ülkemizde kendi segmentinin birincisi, fuarın önemli Fransız yeniliklerinden biri olarak dikkat çeken Dacia Duster'ın 7 yıl sonra yenilenen versiyonu resmi olarak tanıtıldı. Dış görünüşünde radikal değişikliklerden kaçınılarak yapılan yenilemede yeni versiyonun petek dokulu ön ızgarası, modern LED farları hemen fark ediliyor.

duster

4 MOTOR SEÇENEĞİ

Aracın en büyük yeniliğiyse iç mekanında. Geniş bir navigasyon bilgi ekranı, otomatik klima, yan hava yastıkları gibi modern donanımlara kavuşurken, 4×4 versiyonda eğim iniş kontrolü gibi yeni özellikler de sunulacak.
Yeni Duster'da 115 ve 125 beygirlik turbo benzinli, 90 ve 115 beygirlik dizel olmak üzere dört motor seçeneği alınabilecek. Ayrıca 4X4 çekiş sistemi ve EDC otomatik şanzıman da sunulacak. Yeni Duster, 2018 Mart ayından itibaren ülkemiz pazarındaki yerini alacak.

TÜRKİYE'DEN ÜÇ MODEL

Bu yıl Frankfurt Fuarı'nda Türkiye'den gelen 3 yeni model de ilk kez ziyaretçilerle buluştu.

chr

Adapazarı fabrikasından gelen Toyota C-HR'ın yeni bir konsepti, Gölcük'te üretilen Tourneo Custom'un 9 kişilik versiyonu ve Gebze fabrikasından gelen Honda Civic Sedan dizel fuarda yerli gururlarımız oldu. Ayrıca, İzmit fabrikasında üretilen Hyundai i10 ve i20 de sergilendi.

honda

1.6 motorlu 1000 beygirlik Mercedes

Mercedes'in yıldızı Project One benzinli motorların elektrikle desteklendiğinde nasıl bir canavara dönüşebileceğinin kanıtı olarak ortaya çıktı. Sadece 1.6 litrelik bir benzinli, 4 adet de elektrikli motoru olan 1000 beygirlik Mercedes Project One sadece 275 adet üretilecek. Resmen açıklanmadıysa da bir adedi de Türkiye'ye gelecek olan süper spor model, ülkemizde en fazla yüzde 60 ÖTV ile satılacak. Ancak aracın Almanya satış fiyatı 2.2 milyon Euro olacak.

mercedes

Çinlilerden Avrupa akını

Çin'in iki büyük üreticisi Chery ve Great Wall tasarımlarıyla dikkat çeken modelleriyle fuarda ilgi çekmeyi başardılar. Chery Avrupa'da yola çıkmaya hazır SUV'u Exeed TX ile fuarda yerini alırken, modelin adının yazarken olmasa da okurken ‘çıkış' gibi anlaşılması Çinlilerin hedefine de açıkça işaret ediyor.

chery

Diğer Çinli üretici Great Wall fuara WEY markasıyla katıldı. İsmini Çin'de üretildiği Wei kentinden alan bu yeni marka şimdilik Avrupa'da satılmayacak ama geliştirdiği iki modeliyle Avrupalı tüketicilerin gözlerini okşamayı başardı.

Loading...