3D biyoyazıcılar, tıpta yerini almaya hazırlanıyor

Günümüzün teknolojik gelişmeleri her alanda olduğu gibi tıp alanında da yoğun olarak kendine yer buluyor. Öyle ki bugün 3D biyoyazıcılar sayesinde, bir insanın kendi kök hücrelerinden üretilmiş yeni organlarla tedavi olması gündeme geldi. Bu teknolojinin kısa zamanda hayata geçmesi beklenirken Grup Florence Nightingale ve Warwick Üniversitesi bir işbirliği yapmaya karar vererek, gelişmeler ve klinik çalışmalar konusunda birlikte adım atmaya başladı.

3D biyoyazıcılar, tıpta yerini almaya hazırlanıyor

Tıpta kullanılan teknolojiler, özellikle teşhis ve tedavi konusunda devrim yaratacak çalışmalar için oldukça önemli bir noktada. Her geçen gün hızla ilerleyen tıp teknolojisi alanında dijital sağlık ve büyük veri alanlarında inovatif işler yapmak üzere Grup Florence Nightingale ve Warwick Üniversitesi işbirliği yapmaya karar verdiler. 15 Aralık 2017 günü İstanbul Florence Nightingale Hastanesi konferans salonunda yapılan imza töreninde Warwick Manufacturing Group kurucusu ve başkanı Lord Bhattacharrya ve Grup Florence Nightingale Genel Müdür Yardımcısı Dr. Sinan Aran işbirliği niyet protokolünü karşılıklı imzaladılar.

florence

KÖK HÜCRELERİNDEN YENİ ORGANLARA…

Törenden sonra konuşan Lord Bhattacharrya tıpta büyük veriden başlayıp yapay zekaya uzanan bir vizyona vurguda bulundu. Yapay zekanın yakın zamanda sağlıkta yoğun bir şekilde yer almasını beklediklerini belirtti. Dr. Sinan Aran ise tıbbın yöneldiği noktada kök hücrelerle ilgili çalışmaların ve klinik uygulamaların önemli yeniliklere yol açacağını ifade etti. 3D biyoyazıcı teknolojisinin geliştirilmesiyle kişinin kendi kök hücrelerinden üretilmiş yeni organların hasta organların tedavisinde kullanılmasının çok uzak olmadığını söyledi.

Loading...