Acil servislerde ‘Kırmızı Işık’ projesi başlıyor

Sağlık Bakanlığı, acil servislerdeki yoğunluğa acil müdahale için 'Kırmızı Işık' projesi başlattı. Proje, acil servislerdeki yoğunluk gibi sorunlara anında müdahale etmeyi, yoğunluğu azaltmayı hedefliyor.

Acil servislerde ‘Kırmızı Işık’ projesi başlıyor

Sağlık Bakanlığı, acil servislerdeki sorunların giderilmesine yönelik bir proje başlattı. Kırmızı Işık projesi adı verilen uygulama, ülke genelindeki tüm hastanelerin acil servislerinde, kamera ve çağrı sistemi kurularak işleyecek. Henüz test aşamasında olan uygulamanın, tüm bölgeler için ne zaman başlatılacağı henüz bilinmiyor.

Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre, acillerdeki yoğunluğu anında tespit edip sorunu çözmeyi hedefleyen proje, 24 saat kamera takibi ile yapılarak işleyecek. Kurulan bu kamera sistemi sayesinde bir acilde yoğunluk tespit edildiğinde, Sağlık Bakanına, müsteşara, müsteşar yardımcısına, ilgili valiye, il sağlık müdürüne ve hastane başhekimine kısa mesaj gidecek. Yetkililer bu çağrı doğrultusunda, yoğunluğa müdahale edip hekimlere çağrı yapabilecek ve böylece yoğunluğun olduğu bölgeye hekim takviyesi yapabilecek.

ambulans

Proje kapsamı yoğunluk sebebiyle muayene olamayan hastaların sevk edilmesini de kapsıyor. Ambulansların da dahil edildiği sistemle, hastanın daha az yoğun olan en yakın acil servise götürülmesi sağlanacak. Acil servislerde yoğunluk yaşanan hastanelerin polikliniklerinde saat 23.00’e kadar nöbetçi hekimler tarafından hizmet verilecek. Acil olan vakalar polikliniklere yönlendirilecek. Uygulamada başarılı sonuç alınırsa, diğer hastanelerde de polikliniklerde 23.00’e kadar hizmet verilecek.

Loading...