Sözcü Plus Giriş

Bilim insanları: ‘Robot cerrahlar maliyetli ve yavaş’

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesindeki araştırmacılar 12 yıl boyunca ABD'deki 416 hastaneden aldıkları verileri inceledi. Araştırmaya göre robotların dâhil olduğu ameliyatların süresinin daha uzun sürdüğü ve daha fazla maliyete sebep olduğu belirtildi.

15:53 -

Gelişen robot teknolojileri birçok makinenin ameliyatlarda kullanılmasına sebep oldu. Bu temelden yola çıkan ve 2003-2015 yılları arasında ABD’deki hastanelerden aldıkları verileri inceleyen araştırmacılar robot cerrahinin maliyet boyutunu ve zamanını inceledi. The Register’ın haberine göre araştırmaya hem geleneksel yöntem ile hem de robot cerrahlarla yapılan ameliyatlar konu edildi. Robot cerrahlardan destek alınan böbrek ameliyatlarının yüzde 46’sında ameliyat süresinin dört saatten fazla olduğu belirtilirken; rektum kanseri ameliyatlarında ise sürenin normal cerrahlara göre ortalama 37 dakika uzadığı tespit edildi. Rektum kanseri ameliyatlarında maliyetin 132 bin dolar arttığı da araştırma içerisinde yer alıyor. Ameliyathanelerde cerrahın, hastanın yanında bulunan cerrah konsolundan model kolları kullanarak gerçekleştirdiği ameliyat düzenine robotik cerrahi deniyor.

İLGİLİ HABERDinozorların sonu olan meteor kanser tedavisinde kılavuz olabilirDinozorların sonu olan meteor kanser tedavisinde kılavuz olabilir
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more