Sözcü Plus Giriş

Düşük doz akciğer tomografisi nedir?

Akciğer kanseri taramasında geçmişte kullanılan röntgen ve balgam testinin, bilimsel olarak akciğer kanserinden ölümleri azaltmadığını belirten Radyoloji Uzmanı Dr. Terman Gümüş, erken tanının önemine değindi. Düşük doz akciğer tomografisi hakkında bilgiler veren Gümüş, uygulamanın özelliklerini ve kimlere yapılması gerektiğini anlattı.

15:49 -
Düşük doz akciğer tomografisi nedir?

Hastalık taraması ile ilgili uygulamalar, belirti ya da şikayet yokken yapıldığında erken tanı ile ilgili önemli bir avantaj sağlıyor. Gittikçe yaygınlaşan kanser de, erken tanının en çok ön plana çıktığı hastalık gruplarından biri. Amerikan Hastanesi Radyoloji bölümünden Dr. Terman Gümüş, geçmişte akciğer kanseri taramalarında kullanılan akciğer röntgeni ve balgam testinin yetersiz kaldığını belirterek, düşük doz akciğer tomografisinin önemine değindi.

“Düşük doz akciğer tomografisinde, düşük radyasyon dozuyla akciğerlerin detaylı görüntülenmesi yapılır. Bu yöntem özellikle Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde benimsenmiş ve uygulanmaktadır. Amerika Bileşik Devletleri'nde bu yöntemin başarısı oldukça kabul görmüş olup, Şubat 2015 yılından itibaren özel sigorta şirketleri bu testin ödemesini üstlenmektedir.” şeklinde konuşan Gümüş, şu bilgileri verdi:

akciger

Akciğer kanseri, kanser kaynaklı ölümlerde üst sıralardadır. Akciğer kanseri, akciğeri oluşturan dokulardan, özellikle de hava yollarında yer alan hücrelerden köken alır. Kanserin türü ve kesin tanısı mikroskop altında değerlendirildikten sonra konulur. Akciğer kanseri erken evrede, komşu anatomik yapılara (damarlara, hava yollarına, lenf bezlerine, akciğer ve kalp zarına) ve uzaktaki organlara yayılmadan tespit edilirse, tedavisi çoğunlukla çok başarılıdır. Akciğer kanseri ölümleri daha önce sigara kullanmış ya da sigara kullanmakta olanlarda yüksek oranda görülür.

TARAMA TESTLERİ KİMLERE YAPILMALI?

Yapılacak taramanın uygunluğunun doktor değerlendirmesi sonucunda belirlenmesi gerektiğine dikkat çeken Amerikan Hastanesi Radyoloji bölümünden Terman Gümüş, herhangi bir risk gurubunda yer almadan, doktor önerisi olmadan, sadece merak gidermek için tarama testinin yapılmasının doğru olmadığını anlattı.

Tarama testlerine;

*Yoğun sigara öyküsü olan (30 paket-yıl* ve üzeri)
*Sigara içmeye devam eden ya da son 15 yıl içerisinde sigarayı bırakmış olan
*55 ve 80 yaş arası bireylerin, düşük doz tomografiyle yıllık tarama programına katılmaları önerilmektedir.

(*Bir insanın sigara kullanım miktarının tespitinde “paket-yıl “hesabı kullanılmaktadır. “Paket-yıl” miktarı: Günlük tüketilen paket, sigara tüketilen yıl sayısı ile çarpılarak hesaplanır. Örneğin günde 1.5 paket sigara, 30 yıldır tüketiliyorsa: 1.5×30=45 paket-yıl.)

TARAMA TESTLERİ NERELERDE YAPILMALI?

Ayrıca uzmanlar akciğer kanseri tarama programında aşağıdaki kriterlerin de mutlaka dikkate alınmasını önermektedir:

*Tarama, göğüs hastalıkları uzmanı, radyolog, göğüs cerrahı, tıbbi onkolog ve patologdan oluşan bölümler arası işbirliği sağlanmış merkezlerde gerçekleştirilmelidir.
*Bu merkez düşük doz akciğer tomografisi incelemesinde deneyimli olmalıdır.

Günümüzde tomografinin akciğerlerdeki en küçük nodülleri dahi görüntüleyebilmesi nedeniyle, akciğer kanseri en erken ve tam tedavi edilebilir aşamada yakalanabilir. Tomografi incelemesi hızlı ve ağrısızdır. Düşük doz tomografiyle akciğer kanseri tarama programının, yüksek riskli kişilerde akciğer kanserine bağlı ölümleri azalttığı kanıtlanmıştır. Kanser taramayla erken aşamada tespit edildiğinde, modern cerrahi yöntemler eşliğinde daha az akciğer doku kaybıyla hastalar günlük hayatlarına hızlı ve yaşam kalitelerini koruyarak dönüş sağlarlar.

TARAMADA NODÜL TESPİT EDİLİRSE NE YAPILMALI?

Akciğer kanseri başlangıç aşamasında genellikle nodül olarak görüntülenir. Akciğer nodülü dairesel, farklı dokulardan oluşan oluşumdur. Nodüllerin büyük çoğunluğu (%95'in üzeri) kanser değildir. Daha önce geçirilmiş enfeksiyonun izi ya da normal bir lenf bezi olabilir. Tarama programında bir hastada nodül tespit edilirse, takibi önerilir. Takip incelemelerde boyutunun artmaması ya da kaybolması kanser olmadığının kanıtıdır. Bazı -genellikle büyük- nodüller için takip yerine PET/BT incelemesi ya da ince bir iğneyle örnek alınması (biyopsi) önerilebilir.

İLGİLİ HABERKanser tedavisinde heyecanlandıran buluşKanser tedavisinde heyecanlandıran buluş İLGİLİ HABERAkciğer sönmesi (Pnömotoraks) nedir? Uzun boylu ve zayıf erkekler dikkat!Akciğer sönmesi (Pnömotoraks) nedir? Uzun boylu ve zayıf erkekler dikkat!
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more