Sözcü Plus Giriş

Futbolculara kötü haber

İngiltere'de yapılan bir araştırma futbolculara kötü haberi verdi. Hakan Şükür gibi kafa golleri ile ünlü futbolcuların, tekrar tekrar topa kafa ile vurması ilerleyen yıllarda beyinde ciddi hasarlara neden oluyor. Sürekli olarak kafanın top darbesine maruz kalması, depresyon ve bunama gibi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Araştırma, profesyonel futbolculuk yapmış beş ve amatör futbol oynamış bir kişi incelenerek yapıldı.

Güncellenme: 11:07, 17/02/2017
Futbolculara kötü haber

Belki hobi olarak değil ama profesyonel olarak futbol ile uğraşan kişilerin, ilerleyen zamanda Alzheimer’a varan sorunlar yaşayabileceği ortaya çıktı. University College London (UCL) ve Cardiff Universitesi’nden uzmanların yaptığı araştırmada, tekrar tekrar topa kafa vuran futbolcuların uzun vadede beyin hasarına bağlı sağlık problemleri yaşayabileceği görüldü.

Futbol hayatında sürekli topa kafa vuran futbolcuların bunama yaşadığı haberleri üzerine araştırma başlatıldı. İngiltere Futbol Federasyonu’nun da yakından inceleyeceğini açıkladığı bu durum depresyon ve bunamayla ilişkilendirilen bir beyin hasarının ortaya çıkarabildiğini gösterdi.

“FUTBOL VERDİĞİ HER ŞEYİ GERİ ALDI”

BBC Türkçe’nin haberine göre bunama sorunu yaşayan ve 59 yaşında hayatını kaybeden İngiltere Milli Takımı ve West Bromwich Albion’un eski golcüsü Jeff Astle’ın kızı Dawn Astle “babasındaki bunamanın futbolculuk kariyeriyle bağlantısının açık olduğunu” söyledi. Astle’ın 2002’deki ölümünden sonra yapılan soruşturmada, Astle’ın tekrar tekrar ağır, deri toplara kafa vurmasının beyindeki travmaya katkıda bulunduğu sonucuna varılmıştı.

Astle, babasının 55 yaşında bunama teşhisi konulduğunda kadar fiziksel açıdan çok zinde olduğunu söyledi ve hastalığının son aşamalarında “futbolcu olup olmadığını bile hatırlamadığını” söyledi ve “Futbol verdiği her şeyi ondan geri aldı” dedi.

University College London (UCL) ve Cardiff Universitesi’nden uzmanların yaptığı araştırmada, profesyonel futbolculuk yapmış beş ve amatör futbol oynamış bir kişi incelendi. Ortalama 26 yıl futbol oynamış olan denekler, 60’lı yaşlarında bunama sorunu yaşamaya başlamıştı. Uzmanlar dört kişinin otopsisinde kronik travmatik ensefolapati (CTE) denilen bir tür beyin yaralanmasının izlerine rastladı.

ALZHEİMER İŞARETLERİ…

CTE hafıza kaybı, depresyon ve bunamayla ilişkilendirilen bir beyin hasarı.

UCL’den Profesör Huw Morris BBC’ye yaptığı açıklamada, “Otopside beyinleri incelediğimizde, eski boksörlerde görülenlere benzer beyin hasarlarıyla karşılaştık. Böylece ilk kez bir dizi oyuncuda, daha önce alınan beyin hasarının bunamaya yol açabileceğini kanıtladık.” dedi.

Ancak bütün beyinlerde Alzheimer hastalığı işaretleri ve bunamaya yol açabilecek damar değişikliklerine de rastlandı.

Uzmanlar, futbolculardaki bunamaya bir dizi faktörün birleşiminin yol açabileceğine dikkat çekti.