Sözcü Plus Giriş

İlginç araştırma: Kalp ameliyatları saat kaçta yapılmalı?

Vücudun biyolojik saati yani sirkadiyen ritim, son yıllarda tıp dünyasının önemli bir başlığı haline geldi ve Nobel Tıp 2017 ödülü de bu konuda yapılan bir çalışma için verildi. Fransız bilim insanları ise biyolojik saatin kalp ameliyatları için de önemli olduğunu ortaya koydu ve bu operasyonların günün hangi saatlerinde yapılması gerektiğini buldu.

14:22 -
İlginç araştırma: Kalp ameliyatları saat kaçta yapılmalı?

Açık kalp ameliyatlarının başarı oranı yapıldığı saate göre değişiyor mu? Fransız bilim insanlarının yaptığı araştırma, biyolojik saatin bu ameliyatların başarısı için etkili olduğunu gösterdi. Peki ne zaman yapılmalı=

Sirkadiyen ritim yani biyolojik saat, davranışlarımız ve bedensel işlevlerimizi etkiliyor. Tıbbi bir yayın organı olan Lancet’ta yayımlanan araştırmaya göre bu etkinin açık kalp ameliyatların yapıldığı saatler için de geçerli olduğunu gösterdi. Araştırmayı yapan Fransız bilim insanları, açık kalp ameliyatlarının öğleden sonra saatlerinde yapılmasının, bedeninin vücut saati nedeniyle daha güvenli olduğunu açıkladı. Buna göre kalp, sabah saatlerine kıyasla öğleden sonra daha güçlü ve ameliyata bu saatlerde daha dayanıklı.

KOMPLİKASYON RİSKİ YARIYA DÜŞTÜ

Kalp kapakçığı değişiminin içinde bulunduğu ameliyatlarda doktorların kalbi durdurması gerekiyor. Bu durum da kalp dokusundaki oksijen dolaşımının azalması nedeniyle, organı baskı altına alıyor.

BBC Türkçe’deki habere göre doktorlar ve araştırmacılar, kalp krizi, kalp yetmezliği ve ameliyat sonrası ölüm gibi komplikasyonları incelemeye aldı ve şu sonuca vardı:

*Sabah saatlerinde operasyon yapılan 298 hastadan 54’ü bu problemleri yaşadı.
*Öğleden sonra operasyon yapılan 298 hastadan ise 28’i bu problemleri yaşadı.
*Öğleden sonra operasyon yapılan hastaların komplikasyon yaşama riski yarı yarıya azaldı

“AMELİYATTAN KORKMAYIN!”

Araştırmayı gerçekleştiren isimlerden Pasteur de Lille Enstitüsü’nden Bart Staels, “Biz insanların kalp ameliyatı olmaktan korkmasını istemiyoruz” açıklamasını yaptı. Staels, ameliyatların sadece öğleden sonra saatlerinde gerçekleştirilmesinin de hastaneler açısından imkansız olduğunu vurguladı.

Profesör Staels, bu araştırmanın sonuçlarının, risk görülen hastaların ameliyatları için uygulanabileceğini de ekledi.
İngiliz moleculer biyoloji uzmanı John O’Neill de araştırma sonuçlarını katılarak, “Kardiyovasküler sistemimizin en yüksek verimine akşam üstü saatlerinde ulaşıyor. Atletler de en iyi zamanlarını bu saatlerde yaparlar” dedi.

Araştırmayı yayımlayan bilim insanları, vücut saatinin başka ameliyatlarda rol oynayıp oynamadığına ilişkin incelemeler yapılacağını da duyurdu.

İLGİLİ HABER2017 Nobel Tıp Ödülü: Biyolojik saatimiz nasıl işliyor?2017 Nobel Tıp Ödülü: Biyolojik saatimiz nasıl işliyor? İLGİLİ HABERBiyolojik saat önemi ve etkileriBiyolojik saat önemi ve etkileri
Son güncelleme: 14:13 13.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more