Sözcü Plus Giriş

’10 numara yağ fabrikası’ operasyonunda 11 gözaltı

Çatalca'da rezalet 'fabrikası'... Jandarma ekiplerince baskın yapılan tesiste 10 numara yağ yapımında kullanılan 20 ton atık motor yağı ile piyasaya sürülmeyi bekleyen 4 ton 10 numara yağ ele geçirildi. Araçlarda kullanıldığında can kayıpları ile sonuçlanan kazalara neden olan bu yağın yapımında ortaya çıkan maddelerin de tesisten çevreye bırakıldığı öne sürüldü. Bu rezaletle ilgili aralarında bir polis ve emekli bir jandarma görevlisinin de bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı.

Güncellenme: 16:46, 16/02/2017
’10 numara yağ fabrikası’ operasyonunda 11 gözaltı

Çatalca İlçe Jandarma ekipleri, Çatalca’da adeta bir fabrika gibi 10 numara yağ üreten bir tesise operasyon düzenlendi. 10 numara yağ üretimi yapan kaçak bir tesise baskın düzenledi. Operasyonda 11 kişi gözaltına alındı.

 

Kaçak tesiste 10 numara yağ yapımında kullanılan 20 ton atık motor yağı ile piyasaya sürülmeyi bekleyen 4 ton 10 numara yağ ele geçirildi. 10 numara yağ üretiminden arta kalan ve katran haline dönüşmüş atık maddelerin önce kaçak tesiste depolandığı, daha sonra da çevreye bırakıldığı öne sürülüyor. Atıkların çevreye zarar verip vermediği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin incelemesinin ardından netleşecek.

catalca-10-numara

Çatalca İlçe Jandarma ekipleri, ilçe merkezine yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta, daha önce tavuk çiftliği olarak kullanılan bölgede kaçak 10 numara yağ üretimi yapıldığı ihbarını aldı. İhbar üzerine harekete geçen ekipler 5 gün önce üretim yapılan kaçak tesise operasyon düzenledi. Baskında aralarında 1 polis memuru ile jandarmadan emekli kişinin de bulunduğu 11 şüpheliyi gözaltına aldı. Kamyonlarda ve tesiste bulunan tanklarda, 10 numara yağ yapımında kullanılan 20 ton atık motor yağı, piyasaya sürülmeyi bekleyen 4 ton 10 numara yağ ile litrelerce kimyasal madde ele geçirildi. Adliyeye sevk edilen 11 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

ATIKLARIN ÇEVREYE ATILDIĞI İDDİASI

catalca-6

Yaklaşık 2 aydır faaliyetle olduğu belirtilen kaçak tesiste, 10 numara yağ üretiminden arta kalan ve katran haline gelmiş atıkların önce depolandığı daha sonra da çevreye bırakıldığı iddia edildi. İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin de bölgeye gelerek atık maddeler üzerinde inceleme yaptığı, bu atıkların doğaya ne derece zarar verdiğiyle ilgili çalışma başlattığı belirtildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin yaptığı incelemelerin ardından da kaçak tesise uygulanacak para cezasının miktarı belirlenecek.

10 NUMARA YAĞIN ZARARLARI
Bu yağın yakıt olarak kullanımı sırasında motorda sıcaklık yükseliyor ve motor aksamında yanabilen kablo vb. elemanların yanması sonucu yangınlar çıkmaktadır. 10 numara yağ kullanımı; *Kazalarda can kayıplarına neden oluyor *Vergi kaybı oluşuyor *Yakıt tam olarak yanmadığı için çevre kirliliğine sebebiyet veriyor *Araç motor aksamının yıpranmasına yol açılır. *Karbon monoksit, azot oksit, yanmamış hidrokarbon ve partikül emisyonların artması gibi istenmeyen olaylar yaşanmasına sebep oluyor.
catalca-4 catalca-5 catalca-3 catalca-2 catalca-1

DHA

Yayınlanma Tarihi:14:33,