Kadın kanserlerinin 8 belirtisi

Kadın kanserlerinin bir kısmı erken belirti verdiğinden kısa sürede tanı konularak tamamen tedavi edilmeleri mümkün... Ancak hiçbir belirti vermeden ilerleyen kanserler konusunda çok dikkatli olunması gerekiyor.

Kadın kanserlerinin 8 belirtisi

Kadınlarda sık rastlanan kanserler arasında, meme kanserinden sonra genital organlara ait türler de ilk sıralarda yer alıyor. Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Prof. Dr. Murat İnal, kadın kanserleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

ÇOCUKLUK ÇAĞINDAN İTİBAREN FARKINDALIK OLUŞMALI

Kadınların düzenli jinekolojik muayenelerini aksatmamaları ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmaları kanserden korunma anlamında çok önemlidir. Çocukluk çağlarından itibaren kanser konusunda farkındalık oluşmalı;beslenmalışkanlıklarından, egzersiz ve uyku düzenine kadar hayat planlaması doğru bir şekilde yapılmalıdır.

JİNEKOLOJİK KANSERLERİN BELİRTİLERİ

karin-agrisi-1

*Menopoza girmiş kadında kanama veya akıntı olması
*Adet düzensizliği
*Adet dışı kanama
*Cinsel ilişki sonrası ağrı, karında ağrı ve karında rahatsızlık hissi
*Karında şişlik
*Yeme içme bozuklukları
*Vajinal bölgede kaşıntı veya yara oluşması
*Cinsel ilişki sonrası kanama

KANSER RİSKİNİ ARTIRIYORLAR

*Şişmanlık
*Düzensiz adetler
*Çocuk sahibi olmama
*Kısırlık
*Meme kanserini tedavi etmek-önlemek için tamoksifen kullanımı
*Ailede rahim kanseri öyküsü olması
*Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, safra kesesi hastalığı veya tiroit hastalığı öyküsü
*Menopoz tedavisi için uzun dönem progesteronsuz öströjen kullanımı
*Uzun dönem yüksek dozlu doğum kontrol hapları kullanımı
*Sigara

YUMURTALİK

Jinekolojik onkoloji, kadın genital kanserlerinin ve kanser öncüsü lezyonların önlenmesi, tanısı ve tedavisi; rahim, rahim ağzı, yumurtalık, tüp, vajen ve vulva kanserlerinin cerrahi tedavisini içermektedir. Jinekolojik kanserlerin tedavisinde diğer pek çok kanser türünde olduğu gibi cerrahi ön plandadır. Ancak hangi yöntemin uygulanacağının kararı; kanserin türü, evresi, hastanın yaşı, performans durumu gibi etkenlere bakılarak, her hastaya özel olarak verilmektedir. Çünkü bazı kanserlerde belirli evrelerde cerrahiden elde edilecek beklenti ile radyoterapi ve kemoterapinin beklentisi benzer veya daha düşük oranlarda olabilmektedir. Amaç; hastadaki tümör yükünün en aza indirilmesi ile ek tedavilerle maksimum iyilik halinin elde edilmeye çalışılmasıdır.

AMELİYATIN BİRÇOK AVANTAJI VAR

Laparaskopik cerrahi rahim kanserlerinde, rahim ağzı kanserlerinde ve erken evrede yakalanmış yumurtalık kanserlerinde etkinliği giderek artan tedavi yöntemidir. Bu yöntem sayesinde hastanın hastanede kalma, iyileşeme, iş ve sosyal yaşama
dönme süresi kısalmakta ve hastada kozmetik açıdan önemli bir cilt hasarı olmamaktadır. Laparoskopi jinekolojik onkoloji alanında hemen her tür operasyonun yapılabildiği kapalı bir ameliyat yöntemidir. Bu operasyon, göbek deliğinden 10 mm çaplı bir kamera ve karnın alt bölgesindeki 2 veya 3 yerden 5 mm kesilerden girilerek yapılır. Hastanın karnına uzun ve geniş bir kesi yapılmadığı için, birçok avantajı vardır.

Kırmızı biber meme kanseri riskini azaltıyor İlginizi Çekebilir Kırmızı biber meme kanseri riskini azaltıyor Bu sütyen meme kanserini teşhis edebilir mi? İlginizi Çekebilir Bu sütyen meme kanserini teşhis edebilir mi?