Reklamsız Sözcü

Kemik erimesi ile savaşan 9 besin grubu… Osteoporozun belirtileri nelerdir?

Yaş ilerlemesine bağlı olarak düşen kemik kütlesi nedeniyle, kırılganlık artırıyor ve en çok görülen kemik hastalığı olan kemik erimesi (osteoporoz) karşımıza çıkıyor. Özellikle kadınların korkulu rüyası osteoporoz ile nasıl başa çıkılır?

10:00 -
Kemik erimesi ile savaşan 9 besin grubu… Osteoporozun belirtileri nelerdir?

Giderek daha uzun yaşayan bir nesil olsak da vücudumuz bu kadar uzun bir ömrün yükünü kolay taşıyamıyor. Bu yükten en çok hasar alan ise kemiklerimiz… En sık görülen kemik hastalığı osteoporozu (kemik erimesi) Hastane Derindere Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nalan Şen anlattı.

KEMİK ERİMESİ (OSTEOPOROZ) NEDİR?

Düşük kemik kütlesi, kemik mikro mimarisinin bozulması ve sonuçta kemik kırılganlığında artma ile kendini gösteren bir hastalıktır. Kemik hastalıkları arasında en sık görülen osteoporoz; ölüm yaşının yükselmesiyle birlikte ciddi, yaygın, neden olduğu kırıklardan dolayı yüksek maliyetli bir hastalık haline gelmiş olsa da kolaylıkla tanı konabilir nispeten basit tedavi yöntemleri ve girişimlerle tedavi edilebilir bir hastalıktır.

OSTEOPOROZ RİSKİNİ ARTIRAN 9 FAKTÖR

Osteoporozun risk faktörleri nelerdir?

osteoporoz

*Kadın cinsiyet,
*İleri yaş,
*Erken yaşlarda yumurtalıkların alınması,
*Erken menopoz,
*Hareketsiz kalmak,
*Yetersiz kalsiyum ve D vitamini alınması,
*Sigara, alkol kullanımı,
*Sık düşme hikayesi,
*Kortizon, heparin gibi ilaçların kullanılması osteoporoza yatkınlık oluşturan risk faktörleridir.

OSTEOPOROZUN TETİKLEYİCİLERİ NELER?

En sık nedeni yaşlanmaya bağlı olan osteoporoz ve menopoz sonrası görülen osteoporozdur. Hormonal bozukluklar (hiperkortizolizm, hipertiroidizm, hiperparatiroidizm, diabetes mellitus), mide barsak hastalıkları, böbrek hastalıkları, romatolojik hastalıklar, kronik akciğer hastalıkları, nörolojik bozukluklar, malign hastalıklar daha nadir görülen sebepler arasındadır.

OSTEOPOROZUN BELİRTİLERİ

bel-fitigi

Sırt ağrısı, kamburluk oluşması, boy kısalması, ağırlık kaybı ve sıklıkla omurga, el bileği ve kalçada oluşan kırıklardır.

NASIL TANI KONUR?

Birçok sebebe bağlı olarak gelişen osteoporozda kemik kaybı, belirgin bir bulgu vermeden uzun yıllar sinsice ilerleyebilir. Bu nedenle sessiz dönemde dikkatli alınmış öykü, özenle yapılan fizik muayene ve gereğinde kullanılan radyoloji (QCT, dexa, röntgen) ve laboratuvar yöntemleri (kan kalsiyum, alkalen fosfataz, PTH, D vitamini, kemik yapım ve yıkım markerları), kemik kaybını henüz kırık olmadan belirlemede önemlidir.

Osteoporoz büyük ölçüde önlenebilen bir hastalıktır. Tedavide diyet, egzersiz, ilaç tedavisi üç önemli basamağı oluşturur.

OSTEOPOROZLA SAVAŞAN BESİN GRUPLARI

ceviz

Beslenmenizde küçük değişiklikler yaparak, kırılgan kemikleri ve gelecekteki kırıkları önleme yönünde uzun bir yol alabilirsiniz. Kalsiyumdan zengin beslenme için diyetinizde sıklıkla önerilen yiyecekler şunlardır;

*Tohumlar: Keten tohumu, susam tohumu, ayçiçeği tohumu
*Sert kabuklu yemişler: Badem, fındık, yerfıstığı, ceviz ve bunların yağı
*Rafine edilmemiş tahıllar: Hemen hemen tümü; özellikle de mısır, karabuğday, darı, yulaf, arpa, çavdar, buğday
*Taze meyveler: Elma, muz, kivi
*Kurutulmuş meyveler: Kalsiyumdan zengin olan hurma, incir, erik, üzüm başta olmak üzere tüm kurutulmuş meyveler
*Sebzeler: Koyu yeşil yapraklı sebzeler (brokoli, ıspanak vb.), kereviz, rezene
*Baklagiller: Özellikle soya fasulyesi, soya ürünleri ve mercimek başta olmak üzere tüm baklagiller
*Pişirmelik otlar: Özellikle sarımsak, zencefil, maydanoz, biberiye, adaçayı, ısırgan otu
*Bal: Özellikle yaban çiçeklerinden yapılmış bal, arı poleni.

KEMİK ERİMESİNE KARŞI DANS!

Fiziksel aktivite, egzersiz ve bazı sportif faaliyetlerin hem korunmada hem de tedavi süresince kemik yapımını artırma ve düşmeyi önlemede faydası kanıtlanmıştır. Denge, kuvvetlendirme, vücut ağırlığı ile yapılan aerobik egzersizler tedavide önerilir. Vücut ağırlığı ile yapılan sportif aktiviteler arasında orta yoğunlukta tempolu yürüme ve jogging en sıklıkla önerilen spordur. Tenis ve dans etmenin de hem kemik kitlesi hem de yaşam kalitesini artırdığı kanıtlanmıştır.

Kalsiyum ve D vitamini ile kemik yapımını artıran, kemik yıkımını azaltan ilaçlar kullanmak da osteoporozun olumsuz etkilerini azaltır.

İLGİLİ HABERBu balıkların kılçıkları kemik erimesine iyi geliyorBu balıkların kılçıkları kemik erimesine iyi geliyorİLGİLİ HABERKemik erimesinden koruyan 6 etkili yöntemKemik erimesinden koruyan 6 etkili yöntemİLGİLİ HABERKemik erimesine karşı ne yapmalı?Kemik erimesine karşı ne yapmalı?

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 10:01 13.02.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more