Sözcü Plus Giriş

Yeterli D Vitamini almak için nasıl güneşlenmeliyiz? Şimdiye kadar bildiklerinizi unutun!

Çarpıcı açıklamalarıyla gündem yaratan Prof. Dr. Canan Karatay, şimdiye kadar bize öğretilen güneşlenme tabularını da yıktı. Aslında bizi kanser edebilecek saatlerde güneşleniyormuşuz. İşte doğrusu...

Güncellenme: 16:11, 07/02/2017
Yeterli D Vitamini almak için nasıl güneşlenmeliyiz? Şimdiye kadar bildiklerinizi unutun!

Özge Ulusoy’un programına konuk olan Prof. Dr. Canan Karatay, güneşlenme ile ilgili doğru bilinen yanlışları anlattı. Vücudun D Vitamini ihtiyacı için doğru güneşlenmenin kurallarını sıralayan Karatay’a göre şimdiye kadar hep kandırılmışız.

İşte Karatay’a göre güneşlenirken yaptığımız yanlışlar ve doğrusu…

 

GÜNEŞTEN YARARLANMAK İÇİN… 

“Güneşten yararlanamıyoruz çünkü;

1-Hava kirliliği olduğu zaman güneşten D Vitamini alamıyoruz. Artık bütün dünyada hava kirliliği çok fazla.

2-Senelerce bize koruyucu kremler sürdürdüler.

3-Senelerce sabah saat 10.00’a kadar güneşlenin, bu saatten saat 17.00’a kadar da güneşten uzak durun dediler.

guneslenme

PEKİ DOĞRUSU NEDİR?

Bütün bunların hepsi aldatmacaydı.Güneş ışığında 2 türlü ultraviyole vardır Ultraviyole A, Ultraviyole B. Ultraviyole A güneş ışınları yatay geldiği zaman bile gelir. Sabah güneşlendiğimiz zaman vücudumuzun kızarmasının nedeni Ultraviyole A’dır. Ultraviyole A kanserojendir. Yani senelerce bize tehlikeli bir şey yaptırdılar.

Ultraviyole B (gün ışığı vitaminidir) öğle üzeri, temiz bir havada yazın, gölgenizin en kısa olduğu zaman gelir. Yani 12.00-13.00 civarında… 15-20 dakika vücudunuza geldiği zaman, vücudunuzun güneşe açık olan oranına göre (çıplak ya da sadece el kol da açık) vücut günde 10 bin-25 bin ünite D Vitamini üretiyor. İhtiyacımız olan da budur.”

İlginizi ÇekebilirCanan Karatay'dan şeker uyarısı!Canan Karatay'dan şeker uyarısı!İlginizi ÇekebilirCanan Karatay açıkladı: Palm yağı kansere yol açıyor mu?Canan Karatay açıkladı: Palm yağı kansere yol açıyor mu?
Yayınlanma Tarihi:10:59,