Altın kaplı olmasına bakmayın, bu bir sauna!

Sauna denilince aklınıza ahşaptan ve buharlı bir oda gelir, değil mi? Altından bir yumurta ise asla gelmez…

Altın kaplı olmasına bakmayın, bu bir sauna!

İskandinavyalılar saunaları çok seviyorlar, hatta ‘sauna' kelimesinin kökeni de Finlandiya'dan geliyor. Aynı Fransa'nın ünlü ‘cafe'lerinin popüler olması gibi, Finlandiya'da da her evde bir sauna olduğu söylenir. İskandinavlar saunaları günün yorgunluğunu atmak, dinlenmek ve rahatlamak için kullanıyorlar. Ama saunaların bir işlevi daha var, önemli gündem konularını konuşmak ve tartışmak.

Orijinallik ve işlev, bu yuvarlak havaalanı pisti tasarımında buluştu

İsveçli sanatçılar Lars Bergström ve Mats Bigert ise sauna konseptine değişik bir bakış açısı getirmek istemişler. İsveç'in en kuzeyinde bulunan Kiruna kasabasına, buradaki maden operasyonlarının çevreye ve yaşayanlara verdiği zarara dikkat çekmeyi amaçlayarak, özel bir sauna inşa etmişler. Aslında geleneksel yöntemlerle tamamen ahşaptan inşa edilen bu sauna, yumurta biçimi ve dışındaki altın kaplama ile tüm dünyadan ilgi görüyor.

sozcu-altin-kapli-yumurta-sauna-2

‘Solar Egg' adı verilen sauna 5 metre yüksekliğinde ve 4 metre genişliğinde. Dış yüzeyi ise ne yazık ki gerçek altın değil. Kuzeyin sert hava şartlarına karşı koyabilmesi için altın görünümünde paslanmaz çelik levhalarla döşenmiş. İçi ise çam ve akkavak ağacından yapılmış. Saunaya sıcaklığını sağlayan soba ise demir ve taştan, sembolik bir kalp şekinde tasarlanmış. Tasarımcılar kasaba sakinlerinin biraraya gelip hem rahatlayacağı, hem de kasabanın sorunlarını gözden geçirecekleri bir yer yapmayı hedeflemişler. Böylece sanat ve işlev biraraya gelerek, insan hayatına ve doğaya dikkat çekmeyi umut eden bir yapıya dönüşmüş.

Teknolojik elma şaşırttı! İlginizi Çekebilir Teknolojik elma şaşırttı!
Loading...