Apple, Touch ID dönemini kapatabilir!

Apple’ın parmak izi okuma birimi Touch ID yerine farklı teknolojilerle karşımıza çıkabilir. İşte Apple'ın gelecekteki iPhone modelleri için nasıl bir yol izleyeceğine dair son duyumlar...

Apple, Touch ID dönemini kapatabilir!

Apple’ın iPhone’larda kullandığı parmak izi tanıma sistemi Touch ID’yi bırakabileceği söyleniyor. KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo tarafından ileri sürülen son iddialar Apple'ın yeni stratejisini açıklıyor. İşte Kuo'nun iOS cihazlardaki Touch ID parmak izi okuyucu hakkındaki tahminleri…

Akıllı telefonların ekran değişim ücretleri!

TouchID yerine ne gelecek?

Ming-Chi Kuo, iPhone akıllı telefonlarda Touch ID parmak izi okuyucunun yeni bir biyometrik doğrulama teknolojisine bırakacağı ileri sürmüş durumda. Buna sebep olarak ise, cihaz tasarımlarındaki çerçeve gereksinimi azaltmak gösteriliyor.

apple-touch-idApple'ın çerçevesiz bir iPhone modeli sunulabilmesi için şirketin, şu anki Ana Ekran düğmesi altında yer alan Touch ID sensörünü değiştirmesi gerekiyor.  Bunun yerine ise ekranın altında yer alacak yeni bir optik sensör kullanılması gerekmekte. Hatta buna ek olarak daha fazla güvenlik için, yüz tanımlama için de ek bir sensör kullanımının yerinde olacağı görüşü hakim.

Apple'ın başvurduğu biyolojik tanımlama patentlerini göz önünde alındığında, yüz tanımlama teknolojisinin iris tanımlamaya göre daha ağır bastığını belirtiyor. Diğer yandan bu teknolojisinin de belirli zorlukları mevcut. Örnek olarak; algoritma, donanım tasarımı ve doğrulama ile onaylama için veri tabanı geliştirilmesi gösteriliyor. Bu anlamda Apple'ın parmak izi sistemini tamamen bırakmak yerine, yüz tanımlamayla tamamlaması gerektiğinin altı çiziliyor.

Kuo, yeni ekran altı optik sensörlerin gelişiminin hala erken aşamada olduğunu ve teknolojinin bu yılın iPhone modellerine yetişmeyeceğini iddia ediyor.

Loading...