Bisikletçiler için ideal kıyafet rengi: Neon Yeşil

Geceleri bisikletinize atlayıp sessiz ve sakin yollarda gezmeyi seviyorsanız, gerekli önlemleri de almalısınız.

Bisikletçiler için ideal kıyafet rengi: Neon Yeşil

Her sene binlerce bisikletçinin trafikte kamyonlar ve arabalar tarafından ezildiğini biliyor muydunuz? Gece trafikte olan bisikletçiler ve hatta yayalar için durum daha da vahim. Başınıza böyle bir kaza gelmemesi için yapabileceğiniz çok önemli bir şey var. Doğru renkte kıyafetler giyerek, kendinizi maksimum şekilde görünür hale getirmek. O renk de 555-nanometre dalga boyunda bulunan neon yeşil renk.

Bisiklet tekerlerinde devrim, patlamayan lastik teknolojisi

Bu renk bilimsel olarak insan gözünün en iyi gördüğü renk olarak saptanmış durumda. Vollebak firması da bu veriden yararlanarak tamamı neon yeşil bir ceket yaratmış. Bu ceket karanlık ortamlarda ışığı en iyi yansıtan renkle döşenmiş. Firma bir sene boyunca çeşitli malzemeler ve boyalarla denemeler yapmış ve ceketin rengini 555-nanometre dalga boyuna en yakın hale getirmeyi başarmış.

 

Ama bu kadarla da kalmamışlar, ceketin üzerine insan gözünün hareket algılamasını garantileyici parlak noktalar yerleştirmişler. Bu da yine bilimsel bir başka araştırmaya dayanıyor. 1970'lerde bir grup İsveçli araştırmacı bir kişinin kol, gövde ve bel kısımlarına 8 ışıklı nokta yerleştirip, karanlıkta bile görünen bu noktalardan kişinin hareketini saptayabildiğimizi bulmuşlar. Yani Vollebak'ın parlak yeşil ceketinin ön ve arkasındaki 8 dikkat çekici nokta, giyen kişinin hareketlerinin gece bile en iyi şekilde görülmesini sağlıyor.

Tabi eğer gece yolculuklarını seven bir bisikletçiyseniz, bu ceket dışında da önlemler almanızda fayda var. Bisikletinizde yanıp sönen flaşör ışıklar veya ışıklı bir kask kullanmak gibi. Nihayetinde hepsi de kaza sonucu dikkatsiz bir kamyon şoförünün aracının altında kalmanızı engelleyecek gayet iyi fikirler.

Loading...