Reklamsız Sözcü

Bu kanatlı böcek robot hem uçabiliyor, hem de yüzebiliyor!

Havadan suya dalabilen ve sudan kendi kendine çıkıp tekrar havalanabilen bu robot arama/kurtarma çalışmalarında kullanılacak...

android-time 11:22
Bu kanatlı böcek robot hem uçabiliyor, hem de yüzebiliyor!
Havadan suya dalabilen ve sudan kendi kendine çıkıp tekrar havalanabilen bu robot arama/kurtarma çalışmalarında kullanılacak...

Harvard Üniversitesi'nin robotik bölümünde tasarlanan ‘Robobee' (robot arı) çok ilginç özelliklere ve becerilere sahip. 2013 yılından beri geliştirilmekte olan bu robot serisinin sonuncusu kanatlara sahip olmasının ve havada uçabilmesinin dışında, artık suyun içinde de hareket edebiliyor. Robotun tüm parçaları sırf bunun için, biz önceki versiyona göre su geçirmez şekilde tekrar planlanmış.

Sıvı metal dolu robot deri, insan derisinden bile hassas

Araştırma ekibi robotun suyun içinde hareket edebilmesi için, kanatlarını aynı bir balığınki gibi farklı hızda hareket edecek şekilde değiştirmişler. Robot uçup suya inebiliyor ve hatta su altına dalabiliyor. Suyun altındayken kanatlarını yavaş çırparak suyun yüzeyine doğru hareket ediyor ve bu arada bacaklarındaki haznelere su dolduruyor.

Suyun yüzeyine çıktığında kanatlarını çalıştırabilmek için sudan biraz yükselmesi gerekli. Bunu da bacakalrındaki haznelerde tuttuğu suyu elektrolitik yüzeyler aracılığı ile oksihidrojene çevirerek yapıyor. Haznelerde biriken gaz şeklinde oksihidrojen ateşlenip aşağı püskürüyor, böylece böcek robotu sudan hafifçe kaldırıyor ve kanatlar harekete başlıyor. Sonuçta robot sudan kendi kendine yükselebilmekte. Bu tür robotların gelecekte hava ve suda yapılacak ortak arama/kurtarma operasyonları için kullanılması planlanmakta.

İLGİLİ HABERRobotlar solo mu atacak? Rock müzik yapan endüstriyel robotlar!Robotlar solo mu atacak? Rock müzik yapan endüstriyel robotlar!İLGİLİ HABERSeks robotu çok kurcalanınca satışa çıkmadan bozuldu! Seks robotu çok kurcalanınca satışa çıkmadan bozuldu!

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 22:5130.10.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more