Bu tuhaf yaratık yılan mı yoksa kertenkele mi?

Meksika’da keşfedilen bu tuhaf yaratık, az bulunan bir tür bacaksız kertenkele ama bacağı var...

Bu tuhaf yaratık yılan mı yoksa kertenkele mi?

Bir yılanın neye benzediğini bilirsiniz. Kertenkeleleri de aşağı yukarı biliyoruz. İkisinin de farklı bir sürü çeşidi var ama ikisini birbirine karıştırmanız mümkün değildir. Fakat Meksika'da öyle bir yaratık bulundu ki, ne biri ne de öteki. Ayrıca rengi de farklı bir pembe tonu olarak dikkat çekti. “Bipes biporus” da denilen bir bacaksız kertenkele ailesine mensup bu yaratık, onu keşfeden bilim insanlarını bile şaşırttı.

Küresel ısınma Antarktika çehresini değiştiriyor, türler tehdit altında

Bu tuhaf kertenkeleyi Berkeley Üniversitesi öğrencisi Kaitlyn Kraybill-Voth ve herpetolojist (sürüngen hayvanlar uzmanı) Sara Ruane buldu. Meksika'nın Baja California çölünde biyoçeşitlilik araştırmaları yapan ikili, kurdukları tuzaklardan birine yakalanan bu pembe şeyi görünce çok heyecanlandılar. Çünkü yaklaşık 23 santimetre uzunluğundaki kertenkele, 200 tür barındıran bacaksız kertenkele alt türü içerisinde bacağı bulunan keşfedilmiş üçüncü cins.

sozcu-yilan-mi-yoksa-kertenkele-mi-2

Her ne kadar boyu ve görüntüsü yılanı çok andırsa bile, tür olarak kertenkele ailesine dahil. En ilginç yanı ise kafasının arkasında sadece iki adet pençeli kol bulunması. Bu kollar ile kumu ve toprağı kazarak yer altına giriyor. Araştırmacılar bu türlerin çok ender olarak yer yüzüne çıktıklarını ifade ediyorlar. Böyle bir türün yeni meydana çıkmış olması, bize yeryüzünde henüz keşfetmediğimiz neler olabileceğine dair heyecan vermesi açısından önemli.

Evrimin sıra dışı canlısı: Kırmızı Dudaklı Yarasabalığı İlginizi Çekebilir Evrimin sıra dışı canlısı: Kırmızı Dudaklı Yarasabalığı İlk bakışta karpuz sanılıyor ama gerçek çok farklı: Cucamelon nedir? İlginizi Çekebilir İlk bakışta karpuz sanılıyor ama gerçek çok farklı: Cucamelon nedir? Sülfür yiyen yaratık ilk defa yakalandı! İlginizi Çekebilir Sülfür yiyen yaratık ilk defa yakalandı!