Bunu yaparken kuşlardan esinlendiler

Doğa ilham vermeye devam ediyor. Arı kuşları yeni türbin tasarımı için girişimcilere fikir verdi.

Bunu yaparken kuşlardan esinlendiler

Rüzgar türbinleri klasik görüntüleri ile çok uzaklardan bile ayırt edilebilir nesnelerdir. Uçak pervanesine benzeyen kanatları rüzgarda döndükçe, ortasındaki motoru çevirir ve elektrik üretirler. Ama Tunuslu bir startup firmasının tasarladığı rüzgar türbini bildiğimiz klasik türbinlere benzemiyor. Ama çok benzediği bir şey var, o da ‘kolibri' diye de bilinen arı kuşu veya sinek kuşu.

sozcu-kus-kanadi-ruzgar-turbini-2
Arı kuşu özel kanat yapısı sayesinde olduğu yerde havada durabilen çok özel bir kuş türü. Tyer Wind isimli firma da işte bu küçük kuşun kanatlarından ilham almış ve özel bir rüzgar türbini geliştirmiş. Bu türbinin ayrı ayrı hareket edebilen karbon fiberden üretilmiş iki adet kanadı var. Toplamda 1,1 metrekarelik alan kaplayan kanatlar, rüzgarın etkisi ile sanki kanat çırpar gibi hareket ediyorlar. Özel bir eksen ile bağlı oldukları motorlar da bu hareketi elektriğe dönüştürüyor.

Ağaç yaprağı şeklinde bir rüzgar türbini de var

Tyer Wind kurucuları, bu türden bir tasarıma imza atmış ilk şirket olmakla övünüyorlar. İlk testleri Tunus'da devam eden bu ilginç rüzgar türbini, 1 kW kapasiteli ve saatte 36 kilometre hızındaki rüzgarlarda ideal performans sağlıyor. Bu icatın arkasındaki ‘Üç Boyutlu Aouinian Kinematik' teorisi sadece rüzgar enerjisi sağlamak için değil; gelecekte otomobil motorlarında, pompalarda ve gemi/uçak pervanelerinde de kullanım alanı bulabilir. İleride doğadaki hayvanların hareketlerini kopyalayarak tasarlanmış daha çok ürün göreceğimiz kesin.

Loading...