Sözcü Plus Giriş

Bunu yapıyorsanız herkesten daha zeki olabilirsiniz

Eğer yatağa geç gidip geç uyanıyorsanız, kendinizi kötü hissetmeyin. Yapılan bir araştırmaya göre, birçok insandan daha zeki olabilirsiniz.

null
Güncellenme: 12:27, 15/05/2017
Bunu yapıyorsanız herkesten daha zeki olabilirsiniz

Araştırmayı yapan biliminsanlarına göre eğer sabahları “5 dakika daha” diyorsanız bunu yapmayanlardan daha zeki ve yaratıcı olabilirsiniz.

‘Gece baykuşları neden daha zeki’ adlı araştırmaya göre erteleme butonuna tıklayıp uykularını uzatmayı başaranların daha zeki olduğu ortaya çıktı. Nedeni ise bu insanların yeniliğe daha çabuk adapte olabiliyor olması. Eski atalarımızın bu erteleme butonuna basmak gibi bir şansı olmadığından bunu yapabilenler yeni dünyada daha başarılı oluyor.

Araştırmanın bulguları şu şekilde:

ʻʻ
İnsanlar arasında bireysel biyolojik saat farklılıkları oluyor. Bazı insanlar diğerlerine göre daha nocturnal (gece yaşayan) ama insanlar aslında diurnal (sabah yaşayan) bir ırk. İnsanlar görme yeteneklerine fazlasıyla ihtiyaç duyuyorlar. Diğer nocturnal türlere kıyasla insanlar karanlıkta ya da az ışıkta göremez ve atalarımız ateşin bulunmasına kadar yapay bir ışık kaynağına sahip değildi. Atalarımız eğer gece saatlerinde ayakta olsalardı, gececi yırtıcılar tarafından avlanmanın eşiğinde olurlardı. Bu yüzden insanlar güneş gibi doğal ışık kaynaklarından olabildiğince yararlanmak için alaca karanlıkta uykuya dalıp şafakta uyanırdı. 'Gece hayatı' ise evrimsel bir yeniliktir.

Eğer vücudunuzun ihtiyaçlarını iyice dinleyebiliyor, saatlerin hızlı ve sert hükmünde yaşamıyorsanız, daha bağımsız düşünebiliyorsunuz demektir.

Bunu kanıtlayabilmek için araştırmacılar 130 tane öğrencinin uyku düzenlerini öğrendikten sonra onlara IQ testi yaptı. Testlerin sonucunda çıkan sonuç ise “Daha zeki olan insanların gece baykuşu olma ihtimali çok yüksek”.

Daha farklı Başka Şeyler içerikleri için aşağıdaki haberlerimize de bakın:

İlginizi ÇekebilirSosyal medyadan servet kazanıyorSosyal medyadan servet kazanıyor

 

İlginizi ÇekebilirBunlar altından bile değerli!Bunlar altından bile değerli!

 

İlginizi ÇekebilirBu şirketlerin stajyerlere verdiği maaşlara inanamayacaksınız!Bu şirketlerin stajyerlere verdiği maaşlara inanamayacaksınız!
Yayınlanma Tarihi:12:21,