Sözcü Plus Giriş

Ders programını DNA belirleyecek!

Genetik, öğrencilere kişiselleştirilmiş bir eğitim sistemi sunar mı? Göreceli olarak yeni olan eğitim genomolojisi alanı, DNA varyantlarının eğitimle ilgili, hafıza, öğrenme yeteneği ve akademik başarı gibi özelliklere katkısını gözler önüne seriyor. Genetik eğitim öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarına uygun ve modern öğrenme stillerini barındırmasına olanak tanıyacak mı?

10:58 -
Ders programını DNA belirleyecek!

Bu çalışma alanı sayesinde, gelecekte her bir öğrencinin genetik öğrenme stiline göre daha iyi ve daha kişiselleştirilmiş bir eğitim sistemi oluşturabiliriz.

DNA TABANLI MÜFREDAT

Öğretmenlere sınıflarda vakit geçirdikçe, öğrencilerin tercih ya da eğitim yoluyla farklı öğrenme stillerine sahip olduklarını gördüler. Eğitimciler, bazılarının grup çalışmasıyla daha iyi öğrenirken, diğerlerinin bireysel görevlerde başarılı olduklarını gözlemlediler.

Araştırmalar, öğrenme stillerinin genetik ve teknolojideki ilerlemeler nedeniyle hızla genişleyen nispeten yeni bir alan olan eğitim genomiklerini keşfetme ihtiyacını ortaya çıkarabileceğini gösterdi. Bu, DNA varyantlarının eğitimle ilgili özelliklere, örneğin bellek, tepki süresi, öğrenme yeteneği ve akademik başarıya katkısını belirlemek ve analiz etmektir.

MAKSİMUM POTANSİYEL UYGULANDI

The Conversation’da ilk kez yayınlanan bir makalede, EDGE Lab’ın psikolojisi ve kurşunuyla ilgili Sussex Üniversitesi öğretim üyesi olan Darya Gaysina, eğitim genomiklerinin öğrencileri geleceğe nasıl fayda sağlayabileceğine inandığını açıkladı.

Gaysina, “Bir gün, genomik eğitim kurumlarının bir öğrencinin DNA profiline dayalı olarak özel olarak hazırlanmış müfredat programlarını oluşturmalarını sağlayabilir” diyor. Bu tür genetik bilgiler hangi DNA varyantlarının okuma ve matematiksel yetenekler gibi öğrenmeyi kolaylaştırdığını tespit etmek için kullanılabileceğini savunuyor.

genetik-2

Bu, bir öğrencinin sanatta mı matematikte mi yetenekli olabileceğini öngörmeyi mümkün kılacak. Bu öngörülerin, ilahi olarak değerlendirilmediğinden emin olmamız gerekiyor, zira potansiyel olarak, öğrencilerin bağlantılayamayacağı konuları genetik yoluyla mükemmel biçimde keşfetmelerini engelliyor.

Gaysina, bir genin gelişiminin ev sahibinin ortamına bağlı olduğunu da kabul ediyor. “Eğitimsel genomik, genomun farklı ortamlarda nasıl işlediğine bakmak için bu karmaşık ilişkiyi ortaya çıkarmayı amaçlıyor” dedi. “Bu bilgi daha sonra araştırmacılara, bu etkileşimin bir kişinin yaşamındaki beyin ve davranışları nasıl etkilediğini anlamasına yardımcı olacak.”

Eğitim genomiği, gelecekte daha iyi, daha kişiselleştirilmiş eğitimin anahtarı olabilir; öğrencilerin, öngörülen eğitim kalıbına uymamak için cezalandırılmayan bir öğretim tarzı. Gaysina’ya göre, “Eğitimsel genomik, okulların öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarına uygun çeşitli aşçılık ve modern öğrenme stillerini barındırmasına olanak tanıyacak.”

kaynak: futurism

Son güncelleme: android-time 11:05 05.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more